Papież: Młode pokolenie na całym świecie domaga się zmian. Chodzi o zmianę stylu życia

Papież: Młode pokolenie na całym świecie domaga się zmian. Chodzi o zmianę stylu życia
Fot. PAP/EPA/CLAUDIO PERI

Papież Franciszek skrytykował eksploatację przyrody i ludzi oraz w imieniu młodych ludzi i ich przyszłości wezwał do przyjaznego dla środowiska stylu życia. W przedmowie do nowej książki pt. „Smak zmian: transformacja ekologiczna jako droga do szczęścia”, którą opublikowano dzisiaj w języku włoskim Franciszek pochwalił również zaangażowanie młodych ludzi w mniejszą i bardziej świadomą konsumpcję.

Współautorami książki są francuski jezuita i ekonomista ks. Gaël Giraud oraz agnostyk i założyciel ruchu „Slow Food” we Włoszech, Carlo Petrini. Papież zna ich obu i współpracował z nimi przy innych projektach książkowych. Petrini uczestniczył również w Synodzie Biskupów o Amazonii w Watykanie w 2019 roku.

Młode pokolenie domaga się zmian

„Młode pokolenie na całym świecie domaga się zmian. Chodzi o zmianę stylu życia, który tak bardzo eksploatuje środowisko. Musimy zmienić sposób, w jaki obchodzimy się z zasobami Ziemi, które nie są nieskończone. Musimy zmienić sposób, w jaki traktujemy młodych, nowe pokolenia, które okradamy z ich przyszłości. Nie tylko proszą nas o to, ale także wychodzą na ulice i wyrażają swoje niezadowolenie w obliczu systemu gospodarczego, który jest wrogiem ubogich i środowiska. Młodzi ludzie szukają nowych dróg i zaczynają od codziennego życia: dokonują odpowiedzialnych wyborów w zakresie żywności, środków transportu i wzorców konsumpcji” - czytamy w przedmowie papieża.

Franciszek i obaj autorzy zgadzają się w wielu kwestiach. Papież odnosi się także do swojej encykliki "Fratelli tutti", która porusza podobne problemy i wyraźnie wskazuje na ważne wypowiedzi ks. Girauda, ekonomisty i współbrata w zakonie jezuitów. "Byłem pod wielkim wrażeniem, że ks. Gaël Giraud zrekonstruował, w jaki sposób produkt krajowy brutto (PKB) stał się na przestrzeni dziejów jedynym parametrem oceny stanu gospodarki narodowej. Wyjaśnia, że stało się to w czasach nazistowskich, a punktem odniesienia był przemysł zbrojeniowy: można powiedzieć, że PKB ma «wojenne pochodzenie». Istnieje pilna potrzeba uwolnienia się od tej ekonomicznej perspektywy, która wydaje się gardzić ludzką stroną gospodarki i poświęca ją na ołtarzu zysku jako absolutnego kryterium" - ostrzega Franciszek.

DEON.PL POLECA

Nie możemy zniszczyć piękna, które Bóg nam dał

Papież Franciszek wykorzystuje również przedmowę, aby po raz kolejny potępić obojętność, która panuje w wielu miejscach świata. "W obliczu wiadomości, które docierają do nas każdego dnia - susze, katastrofy ekologiczne, przymusowe migracje z powodu zmian klimatycznych - nie możemy pozostać obojętni. Bylibyśmy współwinni zniszczenia piękna, które Bóg chciał nam dać w stworzeniu, które nas otacza" – stwierdził papież i zaapelował do sumienia każdego z nas: "Spójrzmy prawdzie w oczy: lekkomyślny rozwój gospodarczy, któremu się oddajemy, powoduje nierównowagę klimatyczną, która ciąży na barkach najbiedniejszych, zwłaszcza w Afryce Subsaharyjskiej. Jak możemy zamykać drzwi przed tymi, którzy uciekają i będą uciekać przed niezrównoważonymi sytuacjami środowiskowymi, bezpośrednią konsekwencją naszego nieumiarkowanego konsumpcjonizmu?".

Papieżowi podoba się fakt, że książka trafnie analizuje sytuację wyjściową, a następnie nie szokuje, ale dostarcza pozytywnych przykładów na to, jak konieczne zmiany mogą się powieść. „Książka jest manifestem możliwej przyszłości naszego społeczeństwa i naszej planety, która jest tak poważnie zagrożona destrukcyjnymi skutkami podejścia kolonialnego, które dominuje nad całym stworzeniem” - stwierdził Franciszek.

Papież pochwalił także dialogowy charakter książki. "Wymiana nas wzbogaca, chodzi o to, by nie upierać się sztywno przy swoich stanowiskach. Rozmowa jest okazją do osobistego rozwoju, a nie fundamentalizmem, który blokuje drogę do innowacji. Dojrzewamy, gdy debatujemy, ale nie wtedy, gdy upieramy się przy hermeneutyce przekonań" – zaznaczył Franciszek.

Książka dwóch autorów ks. Gaëla Girauda i Carlo Petriniego z przedmową papieża została opublikowana przez watykańskie wydawnictwo LEV. Od dzisiaj jest dostępna w języku włoskim.

Źródło: KAI / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Maja Wolny

Zbliża się awaria świata. A z nią samozagłada 

W brytyjskim miasteczku Bethlem dochodzi do wybuchu elektrowni atomowej. Wprowadzony zostaje nowy reżim, a świat znany do tej pory przestaje istnieć. Roma Wilk, jak większość kobiet...

Skomentuj artykuł

Papież: Młode pokolenie na całym świecie domaga się zmian. Chodzi o zmianę stylu życia
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.