Papież może odwiedzić Kolumbię w 2013 roku

Papież może odwiedzić Kolumbię w 2013 roku
(fot. Grzegorz Gałązka/ Galazka.DEON.pl)
Logo źródła: Radio Watykańskie Radio Watykańskie

"Papież zachęcił nas do udziału w procesie pokojowym i okazał duże zainteresowanie prowadzonymi w tym celu rozmowami" - poinformował kolumbijską rozgłośnię RCN Radio abp Darío de Jesús Monsalve po wczorajszej audiencji w Castel Gandolfo. Metropolita Cali jest jednym z kolejnej, 37-osobowej grupy biskupów Kolumbii odbywających obecnie wizytę ad limina Apostolorum. 11 z nich spotkało się wczoraj z Ojcem Świętym.

"Papież popiera nasz kraj, rozważając możliwość odwiedzenia w przyszłym roku miast Cali i Barranquilla" - powiedział abp Monsalve. Jak poinformował, Benedykt XVI wyraził niepokój o los porwanych i tysięcy zaginionych w kontekście trwającego już od pół wieku konfliktu zbrojnego. "Zapytywał z wielką troską o uprowadzonych, których przetrzymują nielegalne grupy w kolumbijskich górach. Domaga się on, by zostali uwolnieni. Pytał nas też o zamordowanych, których ciała nie zostały dotąd znalezione" - mówił metropolita Cali.

W związku z ogłoszonym ostatnio rozpoczęciem przez rząd rozmów z Rewolucyjnymi Siłami Zbrojnymi Kolumbii FARC "Papież zachęcił Kolumbijczyków, by zasiewali w ludzkich sercach ziarna trwałego pokoju" - dodał abp Monsalve. Prezydent Juan Manuel Santos poinformował w zeszłym tygodniu, że rozmowy rozpoznawcze prowadzi się już od kilku miesięcy.

Do swego spotkania z Ojcem Świętym nawiązał też w wywiadzie dla agencji Zenit biskup pomocniczy Víctor Antonio Tamayo z Barranquilli, drugiego z kolumbijskich miast wymienianych jaki możliwy cel papieskiej wizyty. On również został wczoraj przyjęty w Castel Gandolfo. Jak stwierdził, biskupi dowiedzieli się o rozmowach rządu z partyzantami dopiero z prasy, gdy wyruszali do Rzymu.

Bp Tamayo wymienił problemy Kolumbii, o których tamtejszy episkopat poinformował Papieża. Wspomniał różnorodne formy przemocy, także społecznej, lewacką partyzantkę i prawicowe grupy paramilitarne, handel narkotykami. Zwrócił uwagę, że wiele jest osób zaginionych. W rodzinę godzą rozwody, aborcja czy propagowanie tzw. małżeństw homoseksualnych. Młodzieży zagraża zatracenie wartości, narkomania i wciąganie do band przestępczych. Kolumbijscy biskupi rozmawiają też z Benedyktem XVI o powołaniach kapłańskich i zakonnych oraz formacji w seminariach.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Papież może odwiedzić Kolumbię w 2013 roku
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.