Papież na wydarzenie o oceanach: woda jest czysta; nie wypaczajmy tego

Papież na wydarzenie o oceanach: woda jest czysta; nie wypaczajmy tego
Papież Franciszek - fot. Grzegorz Gałązka
vaticannews.va / pzk

W San José, stolicy Kostaryki, odbywa się specjalne wydarzenie międzynarodowe „Zanurzeni w zmianie” („Immersed in Change”). Jest to jeden z elementów przygotowań do trzeciej konferencji ONZ mającej na celu osiągnięcie porozumienia w sprawie ochrony oceanów, która przygotowywana jest na 2025 r. w Nicei. Z tej okazji Papież wystosował specjalne przesłanie.

W tekście adresowanym do ambasadora Kostaryki przy Stolicy Apostolskiej Franciszek podkreśla niezbędność wody do życia: „żaden postęp, nie wyłączając tego społecznego, nie może bez niej istnieć”. Ojciec Święty wskazuje też, iż Biedaczyna z Asyżu określa ją jako użyteczną, pokorną, cenną i czystą. Ale my obecnie, zaznacza następnie Papież, wypaczamy ją: „zamiast uważać ten Boży dar za cenny, zamieniamy go w kartę przetargową, motyw spekulacji, a nawet narzędzie wymuszeń”.

„Cała nasza cywilizacja zanurzona jest w oceanie” – przypomina dalej Franciszek. „Doceńmy jego powszechną użyteczność w bezpieczeństwie żywnościowym, jego pokorną pracę w regulacji klimatu, walczmy z zanieczyszczeniem, aby przywrócić jego cenne piękno i postanówmy nie naruszać jego czystości, pozostawiając go jako dziedzictwo dla następnych pokoleń” – apeluje na koniec.

DEON.PL POLECA

(łac. Franciscus PP.; właśc. Jorge Mario Bergoglio SJ; ur. 17 grudnia 1936 w Buenos Aires) – jezuita, arcybiskup metropolita Buenos Aires i tym samym prymas Argentyny w latach 1998–2013, kardynał prezbiter w latach 2001–2013, 266. papież i 8. Suweren Państwa Watykańskiego od 13 marca 2013

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Papież na wydarzenie o oceanach: woda jest czysta; nie wypaczajmy tego
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.