Papież o misji, która jest owocem Ducha, a nie naszych strategii

Papież o misji, która jest owocem Ducha, a nie naszych strategii
(fot. PAP/EPA/PAOLO TODARO / VATICAN MEDIA HANDOUT)
5 miesięcy temu
KAI / ml

Papież przypomina, że skuteczność głoszenia Ewangelii zależy od Ducha Świętego, a nie ludzkich strategii, czy wręcz kampanii reklamowych. Franciszek pisze o tym w przesłaniu do Papieskich Dzieł Misyjnych, których doroczne spotkanie w Rzymie zostało przełożone z powodu pandemii.

Kilkunastostronicowe przesłanie można nazwać Franciszkową wykładnią fundamentów misji chrześcijańskiej we współczesnym świecie. Papież podkreśla, że jest ona owocem Ducha Świętego, naszego świadectwa i modlitwy, a nie prozelityzmu i wypracowanych przy biurku strategii. Przestrzega Papieskie Dzieła Misyjne (PDM), aby nie przekształciły się w kolejną organizację pozarządową, której jedynym celem jest zbieranie pomocowych funduszy. Wśród cech charakterystycznych misji wymienia: bezinteresowność, wdzięczność, pokorę głoszenia i pociągającą moc świadectwa.

Pisząc o korzeniach PDM Franciszek podkreśla, że od początku szły one podwójnym torem: modlitwy i miłosierdzia. Przypomina, że nie jest to jakaś alternatywna droga powołania w Kościele, ale rzeczywistość mocno wpisana w codzienne życie wspólnot lokalnych, ściśle związana z Piotrem, i radzi aby nadal tak pozostało. Papież zauważa, że to narzędzie służby w misji Kościoła nie potrzebuje jakichś superstrategów, czy centrali zarządzania, którym zleca się zadanie rozbudzenia ducha misyjnego. Prosi, aby PDM pozostały powiązane z praktyką modlitwy i gromadzenia zasobów dla misji, szukając także nowych dróg, ale bez komplikowania tego, co proste. Zachęca, aby patrzeć na zewnątrz i szukać kontaktu z każdą rzeczywistością, a nie jedynie przeglądać się w lustrze, by upraszczać struktury, zamiast je obciążać.

W swym przesłaniu Ojciec Święty zachęca, aby w dzieło misyjne włączać jak największą rzeszę wiernych, a nie tylko wielkich ofiarodawców. Zachęca też do mądrego niesienia pomocy, tak by zapobiec tworzeniu w Kościele zjawiska „klientów pasożytów”. Przypomina zarazem, że niesienie wsparcia nie może być równoznaczne z narzuceniem jakiejś jednej formy kulturowej, która przyćmi powszechność wiary chrześcijańskiej. Swe orędzie Franciszek kończy przypomnieniem słów św. Ignacego z Loyoli prosząc Papieskie Dzieła Misyjne, by „działały tak, jakby wszystko zależało od nich, wiedząc jednak, że w rzeczywistości wszystko zależy od Boga”.

Papieskie Dzieła Misyjne (PDM) – Papieskie Dzieło Rozkrzewiania Wiary (PDRW), Papieskie Dzieło św. Piotra Apostoła (PDPA), Papieskie Dzieło Misyjne Dzieci (PDMD) oraz Papieska Unia Misyjna (PUM) – zostały założone w XIX i XX wieku i mają za cel budzenie świadomości misyjnej wśród dorosłych, młodzieży, dzieci oraz duchowieństwa.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Papież o misji, która jest owocem Ducha, a nie naszych strategii
Komentarze (2)
~Panem łac.
22 maja 2020, 13:11
Wygląda ... jakby patrzył za ... horyzont .... parapetu przy którym ks.kanonicy nowo rzytni jak faryzeusze staro żytni zatrzymali się na wieki wieków amen przy swoim żytnim kwasie ... chlebowym
..
~.. .
22 maja 2020, 10:52
piękne zdjęcie "apage..." "zejdź(cie) mi z oczu" "chodź(cie) za mną" na co na kogo On patrzy ...w dalekosiężną rze tak brzydko powiem dalekowzroczną perspektywę jakiej pozbawieni są "uczeni w piśmie" "krótkowidze" w dążeniu do środka eksteemum zagapieni w nieskończoność ... w książeczki o św.prawie (do) "życia" na ziemi tej ziemi noszonym na czubki własnego nosa ... z wiarą szukającą rozumu utraconego "... na wieki wieków amen" tylko syn bo licznie w drodze nauce wiary nie prawdy szukających zrozumienia i wyrozumiałości zarazem napędzając konflikty danych nakręcając spirale przemocy cierpiących ... a taki na kościół ... pełen wartości ... do d u p y w wielkim rowie w wielkiej ciemnej dolinie ... od (nie)naturalnego poczęcia do (nie)naturalnej śmierci w grzechu śmiertelnym - oczy wiście a to taki grzech przeciw duchowi ... prowadzącemu do całej prawdy - правда ?

Skomentuj artykuł

Papież o misji, która jest owocem Ducha, a nie naszych strategii
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.