Papież poszerza kompetencje Roty Rzymskiej

Papież poszerza kompetencje Roty Rzymskiej
(fot. Grzegorz Gałązka)
KAI / pz

Benedykt XVI poszerzył kompetencje Roty Rzymskiej. Postanowił przekazać temu trybunałowi Stolicy Apostolskiej rozpatrywane dotychczas przez Kongregację ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów sprawy dotyczące dyspensy od zobowiązań wynikających z nieważnego przyjęcia święceń kapłańskich i święceń diakonatu, oraz dyspensy od małżeństwa ważnie zawartego a niedopełnionego.

Na łamach noszącego jutrzejszą datę watykańskiego dziennika "L’Osservatore Romano" opublikowano List Apostolski Benedykta XVI w formie Motu Proprio "Quaerit semper".

DEON.PL POLECA

Papież podkreśla, że w obecnych warunkach uznał za stosowne, aby Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów zajęła się głównie kwestiami liturgicznymi. Dlatego przekazuje kompetencje dotyczące postępowania w sprawach o udzielenie dyspensy od zobowiązań wynikających z nieważnego przyjęcia święceń kapłańskich i święceń diakonatu, oraz dyspensy od małżeństwa ważnie zawartego a niedopełnionego nowemu urzędowi utworzonemu przy Trybunale Roty Rzymskiej. Ojciec Święty postanowił, że nowy urząd kierowany jest przez Dziekana Roty Rzymskiej, wspomaganego przez urzędników, deputowanych komisarzy oraz konsultorów.

Nowe normy wchodzą w życie 1 października br. Dziekanem Roty Rzymskiej jest od roku 2004 pochodzący z diecezji zielonogórsko-gorzowskiej bp Antoni Stankiewicz.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Papież poszerza kompetencje Roty Rzymskiej
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.