Papież przeprasza za skandale

KAI / Rzeczpospolita / slo

W homilii papież powiedział: „Nieustannie prosimy Boga i dotknięte osoby o przebaczenie. Przyrzekamy zrobić wszystko, co możliwe, by do takich nadużyć już nigdy nie doszło. Przyrzekamy, że przyjmując i przygotowując mężczyzn do posługi kapłańskiej, zrobimy wszystko, co w naszej mocy, by ocenić autentyczność ich powołania i uważniej towarzyszyć im na tej drodze”.

Benedykt XVI zaznaczył, że w kontekście pedofilskich skandali Rok Kapłański nie mógł być obchodzony jako „gloryfikacja naszych osobistych, ludzkich osiągnięć”. Papież stwierdził też, że Kościół jak pasterz potrzebuje kija, by bronić swego stada, i powinien użyć tego kija, by bronić wiary. „Właśnie użycie kija może być wyrazem miłości. Dziś widzimy, że tolerowanie haniebnych zachowań księży nie miało nic wspólnego z miłością”.

Rzeczpospolita zaznacza, że Benedykt XVI, w odróżnieniu od wielu innych hierarchów wypowiadających się na temat skandali pedofilskich, nie mówił o niesprawiedliwych atakach na Kościół. Podczas modlitewnego czuwania na placu św. Piotra Papież odpowiadał na pytania księży. Stwierdził, że celibat nie jest problemem, lecz „znakiem wiary i obecności Boga w świecie”. Żartował, że krytyka celibatu dziwi w świecie, w którym panuje moda na niezawieranie związków małżeńskich, tymczasem i celibat, i małżeństwo są zobowiązaniem dochowania wierności.

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Papież przeprasza za skandale
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.