Papież rozpoczął przygotowania do Roku Świętego 2025

Papież rozpoczął przygotowania do Roku Świętego 2025
fot. Grzegorz Gałązka / galazka.deon.pl
KAI / pk

Ostatni regularny jubileusz obchodzono w roku 2000. Papież Franciszek rozpoczął przygotowania do kolejnego Roku Świętego, który rozpocznie się za trzy lata, w wigilię Bożego Narodzenia.

Ojciec Święty Franciszek powierzył Papieskiej Radzie ds. Krzewienia Nowej Ewangelizacji koordynację przygotowań Stolicy Apostolskiej do Roku Świętego 2025. W związku z tym w ostatnich dniach przewodniczący Rady abp Rino Fisichella spotkał się z przełożonymi Sekretariatu Stanu, Administracji Dóbr Stolicy Apostolskiej i Sekretariatu ds. Gospodarki - poinformowało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

Rok Jubileuszowy 2025

Rok Jubileuszowy, zwany także Rokiem Świętym obchodzony jest co 25 lat. Jego otwarcie następuje 24 grudnia. Od 1423 roku oficjalnemu rozpoczęciu obchodów towarzyszy obrzęd otwarcia Bramy Świętej w przedsionku jubileuszowych kościołów w Rzymie, przede wszystkim bazyliki św. Piotra. Brama ta została postawiona na polecenie papieża Piusa XII i po raz pierwszy otwarta 24 grudnia 1949 r., co rozpoczęło Rok Jubileuszowy 1950. Otwarcie bramy poprzedziło symboliczne, trzykrotne uderzenie młotka. W okresie pomiędzy jubileuszami, od wnętrza bazyliki bramę zasłania mur, budowany po zakończeniu poprzedniego, a burzony przed otwarciem następnego takiego roku.

Szczególną oznaką lat jubileuszowych jest możliwość uzyskania odpustu. Odpust można było uzyskać w Rzymie, odwiedzając jeden z czterech kościołów (bazylika św. Piotra, św. Pawła za Murami, św. Jana na Lateranie, S. Maria Maggiore). Podobnymi przywilejami nadanymi przez papieży cieszyły się niektóre miasta włoskie. W latach jubileuszowych 1983 oraz 2000 odpust można było uzyskać także w kościołach katedralnych i diecezjalnych, wyznaczonych w miejscach pielgrzymek na całym świecie.

Poprzednie jubileusze

Ostatni regularny jubileusz obchodzono w roku 2000 jako Wielki Jubileusz Roku 2000 w drugie millenium przyjścia Chrystusa na świat.

Rok Święty ogłaszano również ze specjalnych okazji poza wyznaczonymi okresami. Rok 1933 papież Pius XI ogłosił Świętym dla przypomnienia 1900. rocznicy zbawczej śmierci Chrystusa. Jubileusz został zapowiedziany 24 grudnia 1932 a trwał od 2 kwietnia 1933 do 2 kwietnia 1934. W roku 1983 z inicjatywy Jana Pawła II obchodzono Jubileusz z okazji 1950. rocznicy tego zdarzenia. Rok 2008 z inicjatywy Benedykta XVI obchodzony był jako Rok św. Pawła w drugie millenium od narodzin św. Pawła.

Rok Święty 2016 został ogłoszony 11 kwietnia 2015 przez Franciszka bullą Misericordiae vultus jako Nadzwyczajny Jubileusz Miłosierdzia. Trwał od 8 grudnia 2015 do 20 listopada 2016.

 

Źródło: KAI / pk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Papież Franciszek, Domenico Agasso

Papież mówi głośno o tym, o czym sami boimy się nawet pomyśleć

Franciszek nie dzieli ludzi na wierzących i niewierzących. Wyciąga rękę do wszystkich i tłumaczy, że pandemia jest sygnałem alarmowym. „Potrzebujemy planu, by znów...

Skomentuj artykuł

Papież rozpoczął przygotowania do Roku Świętego 2025
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.