Papież solidaryzuje się z włoskimi rybakami przetrzymywanymi w Libii

Papież solidaryzuje się z włoskimi rybakami przetrzymywanymi w Libii
Fot. Grzegorz Gałązka / galazka.deon.pl
6 miesięcy temu
KAI / jb

Papież Franciszek wyraził solidarność z włoskimi rybakami przetrzymywanymi od ponad miesiąca w Libii. Podczas niedzielnej modlitwy Anioł Pański na placu św. Piotra Ojciec Święty przekazał im oraz ich rodzinom „wyrazy wsparcia i pokrzepienia”.

Obecnie w Bengazi we wschodniej Libii przetrzymywanych jest 18 rybaków, w tym ośmiu Włochów.

Rzecznik sprawującego władzę w Libii generała Chalify Haftara oświadczył niedawno, że rybacy naruszyli prawo morskie, dlatego został im wytoczony proces według prawa libijskiego. Włoski minister spraw zagranicznych Luigi di Maio powiedział przed kilkoma dniami w parlamencie, że rząd Włoch od kilku tygodni stara się o uwolnienie zatrzymanych.

W swoim przemówieniu papież wyraził także nadzieję na owocne zakończenie międzynarodowych rozmów dotyczących przyszłości Libii tak, aby dać krajowi pokojową przyszłość. Zaapelował do wszystkich zainteresowanych stron, aby wyrzec się przemocy i przekonywał, że tylko uczciwy dialog może przyczynić się do „pokoju, stabilności i jedności kraju”. Następnie poprosił zgromadzonych na placu o cichą modlitwę „za rybaków i za Libię”.

Jednocześnie Franciszek podziękował za uwolnienie włoskiego duchownego, ks. Pier Luigi Maccalliego. Został on uprowadzony przed dwoma laty przez dżihadystów w Nigrze i wywieziony do Mali. Do uwolnienia przed kilkoma dniami księdza wraz z innym Włochem, Francuzką i Senegalczykiem doszło dzięki staraniom miejscowych władz i włoskiej dyplomacji.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Papież Franciszek
10,00 zł

Fratelli Tutti to tytuł, który Papież postanowił nadać swojej nowej encyklice poświęconej, jak czytamy w podtytule, „braterstwu” i „przyjaźni społecznej”. Oryginalny tytuł również w języku polskim pozostanie właśnie taki, a zatem nieprzetłumaczony – tak jak...

Skomentuj artykuł

Papież solidaryzuje się z włoskimi rybakami przetrzymywanymi w Libii
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.