Papież spotkał się z prezydentem Sudanu Płd

Papież spotkał się z prezydentem Sudanu Płd
(fot. PAP/EPA/STEFANO RELLANDINI / POOL)
KAI/mc

Wczoraj wieczorem w nuncjaturze apostolskiej w Kampali Franciszek spotkał się z prezydentem Południowego Sudanu Salva Kiir Mayarditem. W czasie 20-minutowej rozmowy papież przekazał zachęcające orędzie pokoju i pojednania dla tego nowo powstałego narodu - poinformował rzecznik Watykanu ks. Federico Lombardi.

Ks. Lombardii przypomniał, że Salva Kiir Mayardit przybył do Ugandy na zaproszenie jej prezydenta Yoweri Museveni. Zgodnie z oficjalnym programem papież nie przewidywał spotkania ale wyjątkowo na nie przystał ponieważ Sudan Południowy "oczywiście potrzebuje pokoju i pojednania".
Kiir po uzyskaniu przez kraj niepodległości w 2011 r. został jego pierwszym prezydentem. Ugandyjska armia siłą 2,5 tys. żołnierzy wspierała Kiira podczas wojny domowej przeciwko przywódcy opozycji Riek Macharowi. W październiku po podpisaniu w Dżubie porozumienia pokojowego z rebeliantami, formalnie kończącego wojnę domową Uganda zaczęła wycofywać swoje wojska.
Jednym z jego ojców założycieli Sudanu Południowego był zmarły w 2011 r. biskup Rumbek, Cesare Mazzolari ze Zgromadzenia Misjonarzy Kombonianów Serca Jezusowego. W 1981 r. przybył on do Sudanu, by przez trzydzieści lat dzielić z tamtejszymi wiernymi trudności wynikające z wojny domowej i straszliwej biedy.
Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Papież spotkał się z prezydentem Sudanu Płd
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.