Studnia "Mieszko I" dla Sudanu Płd na 1050-lecie Chrztu Polski

Studnia "Mieszko I" dla Sudanu Płd na 1050-lecie Chrztu Polski
(fot. punghi / Shutterstock.com)
KAI / pk

"Mieszko I" - tak będzie nazywać się studnia, która zostanie wybudowana w Sudanie Południowym, kraju najbardziej na świecie ubogim w wodę, z okazji 1050. rocznicy Chrztu Polski.

Akcję "Gasimy pragnienie Sudanu" prowadziły parafia pw. Najświętszego Serca Jezusa i św. Floriana w Poznaniu wspólnie z Polską Akcję Humanitarną.

Studnia będzie wiercona w Sudanie Południowym stanie Jonglei w okolicach Bor County. - Na razie nie ma jeszcze terminu rozpoczęcia prac, prowadzone są bowiem badania geofizyczne mające na celu wytypowanie najdogodniejszego miejsca na odwiert - mówi ks. Radosław Rakowski, jeden z inicjatorów akcji.

W inicjatywę trwającą od stycznia zaangażowało się prawie 5000 osób. - W dzieło zaangażowali się m.in. uczniowie, parafie, harcerze, strażacy, a także Polacy z USA i Wielkiej Brytanii. Zależało nam, by w akcję włączyło się jak najwięcej osób, bo studnia ma być naszym darem z okazji rocznicowych uroczystości, który jednocześnie nawiązywałby do chrztu - tłumaczy ks. Rakowski.

DEON.PL POLECA

Jeden z inicjatorów akcji zwraca uwagę, że woda to dla nas codzienność i jest dla nas oczywiste, że płynie z kranu. Jednak wielu mieszkańców Ziemi nadal nie ma dostępu do czystej wody. - Sudan Południowy to państwo najbardziej ubogie w wodę, stąd zrodził się pomysł, by w związku z obchodzoną w tym roku 1050. rocznicą Chrztu Polski nie pozostać obojętnym na los potrzebujących i wybudować studnię dla tego kraju - mówi organizator akcji.

Ks. Rakowski zaznacza, że mieszkańcy Sudanu Południowego muszą średnio pokonać ok. 4 km, by dotrzeć do źródła czystej wody, 45 proc. społeczeństwa pije zatrutą wodę, a kilkaset sudańskich dzieci umiera co roku z powodu braku dostępu do czystej wody.

Koordynatorem budowy studni "Mieszko I" będzie PAH.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Studnia "Mieszko I" dla Sudanu Płd na 1050-lecie Chrztu Polski
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.