Papież w symbolicznym geście złożył złotą różę przed obrazem Maryi w bazylice Matki Bożej Większej w Rzymie

Papież w symbolicznym geście złożył złotą różę przed obrazem Maryi w bazylice Matki Bożej Większej w Rzymie
Papież Franciszek (Fot. PAP/EPA/VATICAN MEDIA HANDOUT)
PAP/dm

Papież Franciszek w obchodzoną w piątek uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny udał się do rzymskiej bazyliki Matki Bożej Większej, gdzie w symbolicznym geście złoży złotą różę przed maryjną ikoną Salus Populi Romani, czczoną jako Opiekunka Ludu Rzymskiego.

Papież po raz pierwszy opuścił Watykan od początku choroby przed prawie dwoma tygodniami. Miał ostre zapalenie oskrzeli.

Złożenie złotej róży przy maryjnych ikonach symbolizuje papieskie błogosławieństwo, a tradycja tego gestu pochodzi ze średniowiecza - przypomniał portal Vatican News. Złota róża była wręczana klasztorom, sanktuariom, władcom i wybitnym osobistościom w uznaniu ich zaangażowania na rzecz wiary i dobra wspólnego.

- Przekazując złotą różę Salus Populi Romani papież Franciszek podkreśla duchową wagę i głębokie znaczenie tej ikony w życiu Kościoła katolickiego, ponieważ jest to również najstarsze sanktuarium maryjne na Zachodzie poświęcone Matce Bożej - podkreślono w nocie bazyliki Santa Maria Maggiore.

DEON.PL POLECA

Papież odwiedza ją zawsze w ważnych momentach swego pontyfikatu, także przed każdą zagraniczną podróżą i po jej zakończeniu.

W nocie zaznaczono, że pierwszą złotą różę przekazał patronce rzymian w 1551 roku papież Juliusz III, który w tej bazylice odprawił swoją pierwszą mszę.

W 1613 r. papież Paweł V podarował kolejną różę z okazji przeniesienia ikony do nowej kaplicy.

Obie róże nie zachowały się. Prawdopodobnie zaginęły w czasie napoleońskiej inwazji na państwo papieskie.

"Dar złotej róży jest gestem historycznym, który wyraża głębokie więzi papieża Franciszka z Matką Bożą" - podkreślił zarządca bazyliki arcybiskup Rolandas Makrickas z Litwy.

- Matkę Bożą prosimy o dar pokoju dla całego świata - dodał.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Antonio Spadaro SJ

Papież Franciszek już po kilku minutach piastowania swojego urzędu podbił serca milionów ludzi na całym świecie. Wielu dziwiło się, że jest taki otwarty, taki odważny i taki... bliski.
A jaki jest naprawdę?

Rozmowa, którą z Ojcem...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Papież w symbolicznym geście złożył złotą różę przed obrazem Maryi w bazylice Matki Bożej Większej w Rzymie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.