Papież wyraża głęboki smutek i szczerą solidarność z dotkniętymi tragedią w Grecji

Papież wyraża głęboki smutek i szczerą solidarność z dotkniętymi tragedią w Grecji
(fot. EPA/ALEXANDROS VLACHOS, shutterstock / drop of light)
3 lata temu
PAP / vaticannews.va / pch

Papież Franciszek modlił się we wtorek za ofiary pożarów w Grecji, w których - według ostatniego bilansu - zginęły 74 osoby. Wyraził także słowa otuchy i wsparcia dla ekip ratowniczych i strażaków walczących z ogniem.

Watykański sekretarz stanu kardynał Pietro Parolin wysłał we wtorek w imieniu papieża telegram z kondolencjami dla całej greckiej społeczności oraz greckich władz kościelnych. W telegramie Franciszek wyraża "głęboki smutek" po tym, jak dotarły do niego informacje o śmiercionośnej sile żywiołu. Wyraził także "szczerą solidarność ze wszystkimi dotkniętymi tą tragedią".

O swej bliskości z ofiarami pożarów zapewnia też prawosławny patriarcha Konstantynopola. Modlimy się, aby Pan Bóg pomógł powstrzymać tę wielką katastrofę ludzką i ekologiczną, której konsekwencje są nieobliczalne - napisał Bartłomiej I.

Z kolei przewodniczący katolickiego Episkopatu Grecji szczególną myślą otacza strażaków. Przyznaje, że pracują z narażeniem własnego życia. "A żywioł jest ogromny. Liczba ofiar wzrasta z godziny na godzinę, to prawdziwa rzeź, istne piekło" - powiedział abp Sebastianos Rossolatos. Jego zdaniem te tragiczne wydarzenia powinny skłonić do zastanowienia nad poszanowaniem środowiska naturalnego, które wyraża się również w respektowaniu prawa. Wspomina on tu konkretnie o dzikiej zabudowie, bez wymaganych pozwoleń. Katastrofy takie jak ta mają swoją przyczynę również w nierozważnej działalności człowieka - dodaje katolicki arcybiskup Aten.

Greckie służby ratunkowe poinformowały we wtorek, że co najmniej 74 osoby poniosły śmierć w pożarach, które od poniedziałku trawią regiony na wschód od Aten. Rannych jest co najmniej 187 osób, w tym 23 dzieci. Wśród ofiar jest też dwoje Polaków. Grecja nie radzi sobie z pożarami, prosi o pomoc Europę.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Buttiglione Rocco, kard. Gerhard Ludwig Müller
20,94 zł
29,90 zł

Czytajmy razem adhortację Amoris Laetitia bez wzajemnych oskarżeń i podejrzeń, ze zmysłem wiary (sensus fidei), w świetle całej tradycji doktryny Kościoła i z gorliwą duszpasterską troską o wszystkich, którzy znajdują się w trudnych sytuacjach małżeńskich...

Skomentuj artykuł

Papież wyraża głęboki smutek i szczerą solidarność z dotkniętymi tragedią w Grecji
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.