Papież z okazji poświęcenia konkatedry na Madagaskarze przekazał przesłanie

Papież z okazji poświęcenia konkatedry na Madagaskarze przekazał przesłanie
(fot. Grzegorz Gałązka, galazka.jezuici.pl)
KAI / jb

1 maja odbyło się poświęcenie konkatedry pw. św. Józefa w Miandrivazo, w diecezji Morondova na Madagaskarze.

„Miejscowość znajduje się w centralnej części wyspy, liczy 20 tys. mieszkańców, dzieli ją od stolicy diecezji 300 km, dlatego ludzie żyjący na wielkich obszarach leśnych i pustynnych czuli się nieco dalecy od Kościoła” – stwierdził miejscowy biskup Marie Fabien Raharilamboniaina.

DEON.PL POLECA
Z okazji poświęcenia konkatedry krótkie przesłanie skierował do uczestników uroczystości i wiernych diecezji papież Franciszek.

„Raduje się razem z wami owocami pracy, którą wykonujecie oraz raduję się z wami wspólnie całym dziełem edukacyjnym, społecznym, religijnym, oraz tym, ile trudu wkładacie, aby zbudować kanały wodne, w celu zapewnienia większej ilości ryżu dla was wszystkich – podkreślił Papież. – Proszę św. Józefa, aby bardzo nad wami czuwał. Jednoczę się z wami wszystkimi przy okazji poświęcenia ten nowej katedry. Niech Bóg wam błogosławi i nie zapominajcie modlić się za mnie“.

DEON.PL POLECA

Biskup miejsca uważa, że dzięki świątyni zbudowanej rękami 200 ubogich kamieniarzy, zarówno kobiet jak i mężczyzn, ludzie czują się bliżej Boga. Pięć lat temu ordynariusz zwołał Synod, podczas którego lud Boży tego regionu wyraził pragnienie większej bliskości z diecezją. Miejscowa ludność składa się w 80 proc. z wyznawców religii animistycznych, tylko 15 proc. to katolicy. Biskup poprosił wiele męskich i żeńskich zgromadzeń zakonnych oraz księży diecezjalnych, aby przybyli na te odizolowane i dalekie tereny. Wielu hojnie odpowiedziało na apel swojego biskupa i Papieża, aby udać się na peryferie. Powstało ponad 50 nowych wspólnot w różnych wioskach.

Obecnie ponad 6 tys. dzieci uczęszcza do szkół prowadzonych przez Kościół; są trzy przychodnie lekarskie. Powstało ponadto niższe seminarium, kuria diecezjalna, ośrodek katechetyczny, centrum młodzieżowe oraz radio katolickie. Ludzie podjęli trud budowy kanału nawadniającego o długości ponad 50 km. Wykonali go całkowicie własnymi rękami. Ten kanał zasila w wodę ponad 2 tys. hektarów upraw ryżowych.

„Opatrznościowo papież Franciszek przybył na Madagaskar i wtedy pewna kobieta, późniejsza ofiarodawczyni, która oglądała relację z jego wizyty w telewizji, postanowiła porozmawiać z Nim i wyrazić swoje pragnienie zaangażowania w dzieło ewangelizacji. Decyzja tej kobiety odpowiadała bardzo na nasze potrzeby i to ona podjęła się realizacji budowy tej konkatedry wraz z kurią diecezjalną. Jeszcze przed ogłoszeniem Roku św. Józefa pomyśleliśmy, że jeśli w przyszłości powstanie katedra, to będzie jemu dedykowana. Byliśmy jeszcze bardziej zadziwieni, kiedy Franciszek ogłosił Rok św. Józefa. Zaangażowanie w budowę objęło całą rodzinę ofiarodawczyni. Jej brat zostawił jej spadek. Miał na imię Józef. Kobieta również pragnęła, aby kościół nosił to imię na cześć jej brata. Dzielnica, w której wzniesiono konkatedrę ma za patrona świętego Józefa. Inauguracja odbywa się w dzień poświęcony św. Józefowi, 1 maja, we wspomnienie św. Józefa Rzemieślnika. Nasz biskup senior Pelletier ma również na imię Józef: w czerwcu skończy 90 lat. Ta seria okoliczności ukazuje nam wolę Bożą”- powiedział papieskiej rozgłośni biskup Marie Fabien Raharilamboniaina.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Gerhard Ludwig Müller

Skała pośród wzburzonego morza

Papiestwo to jedna z najbardziej niezwykłych instytucji świata. W równej mierze fascynuje, co wywołuje gorące dyskusje. Ta książka wyjaśnia narosłe przez wieki kontrowersje i pozwala zrozumieć misję papieża w Kościele i...

Skomentuj artykuł

Papież z okazji poświęcenia konkatedry na Madagaskarze przekazał przesłanie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.