Papież zachęca do korzystania z odpustu Porcjunkuli

Papież zachęca do korzystania z odpustu Porcjunkuli
(fot. shutterstock.com)
1 tydzień temu
KAI / sz

Do korzystania z odpustu Porcjunkuli zachęcił papież Franciszek pozdrawiając uczestników modlitwy Anioł Pański na placu św. Piotra w Watykanie.

- Od wczoraj do dzisiejszej północy przypada odpust Porcjunkuli, duchowy dar, który św. Franciszek otrzymał od Boga za wstawiennictwem Maryi Panny. Jest to odpust zupełny, który można przyjąć przystępując do sakramentów spowiedzi i Eucharystii oraz odwiedzając parafię lub kościół franciszkański, odmawiając Wyznanie Wiary, Ojcze Nasz i modląc się za papieża oraz w jego intencjach. Można również uzyskać odpust dla osoby zmarłej. Jakie to ważne, aby umieścić przebaczenie Boże w centrum, które „rodzi raj” w nas i wokół nas! - powiedział Franciszek.

Kościół Matki Boskiej Anielskiej (Porcjunkula) leży około 2 kilometrów na południe od Asyżu. Znajdowała się tu pierwotnie benedyktyńska kapliczka odbudowana przez św. Franciszka w 1207 roku. W roku 1211 benedyktyni z góry Subasio odstąpili Franciszkowi i jego towarzyszom kaplicę.

Papież udzielił odpustu zupełnego na dzień przypadający w rocznicę poświęcenia kaplicy, które odbyło się 2 sierpnia 1216 roku. Od wieku XIV papieże podobny odpust na ten dzień zaczęli przyznawać poszczególnym kościołom franciszkańskim. W 1952 roku Kongregacji Odpustów rozszerzyła przywilej odpustu zupełnego „toties quoties” na dzień 2 sierpnia, czyli za każde nawiedzenie kościoła i wypełnienie warunków odpustu: pobożne nawiedzenie kościoła, odmówienie w nim Modlitwy Pańskiej i Wyznania Wiary oraz sakramentalna spowiedź i Komunia św. wraz z modlitwą w intencji Ojca Świętego; wykluczone przywiązanie do jakiegokolwiek grzechu.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Papież Franciszek, Dominique Wolton
18,39 zł
30,65 zł

„Niczego się nie boję…” Papież Franciszek podsumowuje pięć lat swojego pontyfikatu

Zwolennicy nazywają go prorokiem, zagorzali krytycy – heretykiem. Od momentu objęcia urzędu wprowadza rewolucyjne zmiany w Kurii Rzymskiej. Zadziwia świat, rezygnując z mieszkania w...

Skomentuj artykuł

Papież zachęca do korzystania z odpustu Porcjunkuli
Komentarze (1)
AJ
~Anna ja
2 sierpnia 2020, 20:52
A żal za grzechy, chęć poprawy, naprawa krzywd wyrzadzonych innym...miłość do Boga w sercu..nie że przychodzę i wypełnię formułkę co by mi dano odpust zupełny..wszystko co od A-Z..przecież to absurd.Trzeba zrobić rachunek sumienia żałować za grzechy i pójść do Jezusa by nas obmył tak byśmy byli godni ocować w sercu z Ojcem.Trzeba wbić sobie w głowę te poprawę swojej duszy i serca i naprawić czy wynagrodzić zło wyrzadzone innym..w tym trzeba widzieć i cierpienie Tego Ojca i Jezusa , zasmuca Pana nasze życie w grzechu, ranię Pana, Bóg cierpi widząc nas nie miłujacych Jego.Nie może to być "okazja" do odpustu może to być wołanie i przypomnienie przyjdż dziś się zmienić zupełnie, odnów siebie! Odnów siebie póki nie jest za póżno, póki widzisz jeszcze że upadłeś bo potem możesz zaniewidzieć i czeka ciebie śmierć wieczna.

Skomentuj artykuł

Papież zachęca do korzystania z odpustu Porcjunkuli
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.