Papież zatwierdził 18 dekretów beatyfikacyjnych

Papież zatwierdził 18 dekretów beatyfikacyjnych
(fot. Grzegorz Gałązka)
KAI / psd

Niemiecka benedyktynka Hildegarda z Bingen (1089-1179), czczona dotychczas jako błogosławiona, będzie obecnie mogła odbierać kult w całym Kościele jako święta. Decyzję w tej sprawie ogłosił 10 maja Benedykt XVI podczas audiencji w Watykanie dla prefekta Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych kard. Angelo Amato. Papież zatwierdził też 17 dekretów dotyczących łącznie 52 sług Bożych z Włoch, Austrii, Ekwadoru, Czech, Hiszpanii, USA, Brazylii, Francji i Niemiec. Ponadto 14 marca Ojciec Święty zatwierdził dekret dotyczący kubańskiego kapłana Feliksa Vareli Moralesa (1788-1853).

Wśród nowych kandydatów na ołtarze jest 7 kobiet; 4 dekrety dotyczą uznania męczeństwa 39 osób - kapłanów i świeckich - z Czech, Hiszpanii i Włoch (chodzi o kapłana, zamęczonego w Niemczech w 1944). W 2 wypadkach chodzi o uznanie cudów, do jakich doszło za wstawiennictwem dwojga sług Bożych, a 12 dekretów uznaje cnoty heroiczne poszczególnych kandydatów na ołtarze.

Na szczególną uwagę zasługuje dekret o uznaniu cnót ks. Feliksa Franciszka Józefa od Niepokalanego Poczęcia Vareli Moralesa z Kuby, który w swym kraju jest czczony jako bohater narodowy, również przez władze świeckie, choć głównie za zasługi dla kultury i nauki. O wyniesieniu go na ołtarze mówiono już wcześniej, m.in. w czasie podróży Jana Pawła II na wyspę w styczniu 1998.

W gronie męczenników jest 35 kapłanów i 4 świeckich, którzy zginęli za wiarę: w 1611 w Czechach - franciszkanin Fryderyk Bachstein i jego 13 towarzyszy, w Hiszpanii w latach 1936-37 - 21 zakonników (dominikanie i Synowie Świętej Rodziny Jezusa) i troje świeckich oraz w Niemczech w 1944 - świecki z Włoch Odoardo Focherini (1907-44).

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Papież zatwierdził 18 dekretów beatyfikacyjnych
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.