Papież zatwierdził 18 dekretów beatyfikacyjnych

Papież zatwierdził 18 dekretów beatyfikacyjnych
(fot. Grzegorz Gałązka)
8 lat temu
KAI / psd

Niemiecka benedyktynka Hildegarda z Bingen (1089-1179), czczona dotychczas jako błogosławiona, będzie obecnie mogła odbierać kult w całym Kościele jako święta. Decyzję w tej sprawie ogłosił 10 maja Benedykt XVI podczas audiencji w Watykanie dla prefekta Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych kard. Angelo Amato. Papież zatwierdził też 17 dekretów dotyczących łącznie 52 sług Bożych z Włoch, Austrii, Ekwadoru, Czech, Hiszpanii, USA, Brazylii, Francji i Niemiec. Ponadto 14 marca Ojciec Święty zatwierdził dekret dotyczący kubańskiego kapłana Feliksa Vareli Moralesa (1788-1853).

Wśród nowych kandydatów na ołtarze jest 7 kobiet; 4 dekrety dotyczą uznania męczeństwa 39 osób - kapłanów i świeckich - z Czech, Hiszpanii i Włoch (chodzi o kapłana, zamęczonego w Niemczech w 1944). W 2 wypadkach chodzi o uznanie cudów, do jakich doszło za wstawiennictwem dwojga sług Bożych, a 12 dekretów uznaje cnoty heroiczne poszczególnych kandydatów na ołtarze.

Na szczególną uwagę zasługuje dekret o uznaniu cnót ks. Feliksa Franciszka Józefa od Niepokalanego Poczęcia Vareli Moralesa z Kuby, który w swym kraju jest czczony jako bohater narodowy, również przez władze świeckie, choć głównie za zasługi dla kultury i nauki. O wyniesieniu go na ołtarze mówiono już wcześniej, m.in. w czasie podróży Jana Pawła II na wyspę w styczniu 1998.

W gronie męczenników jest 35 kapłanów i 4 świeckich, którzy zginęli za wiarę: w 1611 w Czechach - franciszkanin Fryderyk Bachstein i jego 13 towarzyszy, w Hiszpanii w latach 1936-37 - 21 zakonników (dominikanie i Synowie Świętej Rodziny Jezusa) i troje świeckich oraz w Niemczech w 1944 - świecki z Włoch Odoardo Focherini (1907-44).

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Papież zatwierdził 18 dekretów beatyfikacyjnych
Komentarze (0)

Skomentuj artykuł

Papież zatwierdził 18 dekretów beatyfikacyjnych
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.