Papież zbada uwikłanie baskijskich księży w działalność ETA

Papież zbada uwikłanie baskijskich księży w działalność ETA
fot. depositphotos.com
7 miesięcy temu
KAI / ml

Papież Franciszek zbada uwikłanie katolickich duchownych z Kraju Basków w działalność terrorystycznej organizacji ETA. Za główny cel w swoich trwających 60 lat działaniach stawiała sobie ona utworzenie niezależnego państwa Basków na terenie północnej Hiszpanii i południowej Francji.

Wniosek o przeanalizowanie ewentualnej współpracy baskijskiego Kościoła z ETA wyszedł od Hiszpańskiego Stowarzyszenia Żandarmerii. Oficjalny dokument w tej sprawie przekazał papieżowi nuncjusz apostolski w Hiszpanii abp Bernardito Cleopas Auza.

W piśmie tym znalazło się m.in. wskazanie przypadku jednego z baskijskich proboszczów, który w ostatnim czasie opiewał w internecie działalność ETA. Wskazano, że postawa taka nie jest odosobniona wśród baskijskiego duchowieństwa, a istnieje również podejrzenie, że część księży z Kraju Basków pomagało tej organizacji separatystycznej.

Władze ETA, która w efekcie zamachów zabiła łącznie 853 osoby, dokonały samorozwiązania organizacji 4 maja 2018 r. w trakcie uroczystości we francuskim Cambo-les-Bains.

Z szacunków MSW w Madrycie wynika, że wciąż przed hiszpańskim wymiarem ścigania ukrywa się co najmniej 50 terrorystów baskijskiej organizacji separatystycznej, głównie w krajach Ameryki Łacińskiej.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Agnieszka Skórzewska-Skowron
21,00 zł
35,00 zł

Publikacja przybliża postać obecnej głowy Kościoła Katolickiego. Zawiera ciekawostki dotyczące Argentyny, z której pochodzi papież, słowniczek ze zwrotami i wiele zdjęć i ilustracji. Opisane zostały lata młodzieńcze Jorge Bergoglio, jego pasje i zainteresowania (gra w...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Papież zbada uwikłanie baskijskich księży w działalność ETA
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.