Parafie z całej Polski tworzą wspólną Księgę Wdzięczności. Dołącz razem ze swoją wspólnotą
Dla części katolików sierpień to czas pieszych, rowerowych, a nawet konnych pielgrzymek. Dla innych – miesiąc postu od alkoholu, dla jeszcze innych moment wdzięczności za obfitość plonów. I właśnie szczególnie z myślą o tych ostatnich, Światowy Ruch Katolików na rzecz Środowiska ma specjalną propozycję.
Zachęta od mistrza Eckharta i propozycja na dożynkowe Msze Święte
Nie przez przypadek apostoł Paweł już w drugiej połowie I wieku w liście do Kolosan wymienia wdzięczność jako niezbędny element życia chrześcijanina, św. Ignacy poleca szukanie powodów do dziękowania w pierwszym z punktów ignacjańskiego rachunku sumienia, a według mistrza Eckharta, jeśli człowiek miałby pomodlić się tylko jeden raz w życiu, powinien powiedzieć Bogu: dziękuję.
Zespół Światowego Ruchu Katolików na rzecz Środowiska również zachęca Polaków do chwili uważności i znalezienia powodów zarówno do wspólnotowej, jak i osobistej wdzięczności. W ramach projektu "Czego chcesz od nas Panie za Twe hojne dary" pomysłodawcy zapraszają parafie do współtworzenia ogólnopolskiej Księgi Wdzięczności. Ponadto tym, którzy zapomnieli – przypominają, a tych, którzy praktykują – zachęcają, żeby inspirowali i mówili innym o tradycji modlitwy przed i po posiłku. Dobrą okazją do włączenia się w projekt są Msze św. dożynkowe.
Specjalne przesyłki dla każdej parafii. Jak dołączyć?
Każda parafia, która chce dołączyć, otrzyma pocztą karty modlitewne z tekstami modlitw przed i po posiłku oraz z miejscem na wpisanie indywidualnej wdzięczności Bogu. Można dziękować za urodzajny rok, obfite plony, dobry posiłek, zdrowie i siły do pracy, ładną pogodę – co tylko serce podpowie! Zachęcamy, by rozdać karty wiernym przed lub po Mszach św. dożynkowych i zaprosić każdego do nazwania i zapisania spraw/y, dzięki którym/ej czuje wdzięczność.
Karty wypełnione przez parafian będą inspiracją do utworzenia parafialnej, jak również ogólnopolskiej Księgi Wdzięczności, która zostanie opublikowana na stronie programu Zielone Parafie. Aby otrzymać pakiet materiałów – plakat akcji oraz karty modlitewne, wystarczy napisać wiadomość mailową na adres: lsm.polska@livelaudatosi.org, podając również dane do wysyłki.
"Proponuję wierzącym, aby wznowili ten zwyczaj" – dodatkowa zachęta od Franciszka
Choć modlitwa przed i po posiłku to tradycja sięgająca początków chrześcijaństwa, w wielu domach i wspólnotach jest praktykowana do tej pory. Jedni znają już na pamięć gotowe treści takiego dziękczynienia, inni wyrażają wdzięczność własnymi słowami.
Dzisiaj, kiedy tak wielu ludzi doświadcza głodu, a bogatsze społeczeństwa marnują ponad jedną trzecią produkowanej żywności, warto znaleźć chwilę na przemyślenie zachęty papieża Franciszka, który w encyklice Laudato si’ pisze:
"Mówimy o pewnej postawie serca, przeżywaniu wszystkiego z pogodną koncentracją, umiejętności bycia przed kimś w pełni obecnym, nie myśląc o tym, co nastąpi później, o postawie tego, kto daje siebie w każdej chwili jako dar Boży, który powinien być przeżywany w pełni. Wyrazem tej postawy jest zatrzymanie się, by podziękować Bogu przed i po posiłku. Proponuję wszystkim wierzącym, aby wznowili ten cenny zwyczaj i przeżywali go głęboko. Ta chwila błogosławieństwa, choć bardzo krótka, przypomina nam o naszej zależności od Boga, umacnia nasze poczucie wdzięczności za dary stworzenia, wyrażając uznanie dla tych, którzy swoją pracą zapewniają te dobra, oraz ugruntowuje solidarność z najbardziej potrzebującymi".
Zachęcamy Ciebie i Twoją parafię lub wspólnotę do dołączenia do naszej sierpniowej akcji. Napisz na: lsm.polska@livelaudatosi.org
Jeśli masz pytania, z chęcią na nie odpowiemy, a następnie z radością prześlemy pakiet materiałów. A może razem wpadniemy na pomysł, który sprawi, że Twoja i inne parafie staną się bardziej zielone? Bardzo czekamy na Twoją wiadomość!
Zielone Parafie to inicjatywa polskiego zespołu Światowego Ruchu Katolików na rzecz środowiska. Program łączy ponad 100 wspólnot parafialnych i jest objęty patronatem Konferencji Episkopatu Polski.
Skomentuj artykuł