Paragon za wizytę duszpasterską? Od kilku dni to zdjęcie krąży w sieci

Paragon za wizytę duszpasterską? Od kilku dni to zdjęcie krąży w sieci
(fot. shutterstock.com / facebook.com)
"Bezprawnik" / facebook.com / ml

Na Facebooku zostało umieszczone zdjęcie z którego ma wynikać, że kolędowa wizyta księdza zakończyła się płatnością i wystawieniem paragonu. Jaka jest prawda i kulisy tej fotografii?

Facebookowy profil "A idź Pan w Cholere" w ubiegłym tygodniu udostępnił zdjęcie z paragonem mającym pochodzić z odbytej wizyty duszpasterskiej.

"Na pierwszy rzut oka, wszystko się zgadza. Jest dokładne wskazanie podmiotu, który taki paragon za kolędę wystawił, jest jego numer NIP. Na paragonie znajdziemy także wskazanie usługi, na którą on opiewa - chodzi o wizytę duszpasterską. Wyraźnie podana jest również kwota do opodatkowania, stawka podatku od towarów i usług oraz suma do zapłaty. Na koniec widać wpłaconą kwotę, należną resztę, a także numer paragonu i wskazanie konkretnej kasy fiskalnej" - zauważa Rafał Chabasiński na łamach "Bezprawnika".

Zdaniem autora nie wszystko tutaj zgadza się z prawdą. Przede wszystkim Kościół prawnie zwolniony jest z odprowadzania podatku od niegospodarczej działalności statutowej. "Co więcej, (...) nie ma obowiązku prowadzenia dokumentacji wymaganej przez przepisy ordynacji podatkowej" - pisze Chabasiński.

Szkoła przetrwania kolędy >>

Choć paragon wygląda na autentyczny, to szczegóły się nie zgadzają. Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej posiada publicznie dostępna bazę danych, gdzie można sprawdzić każdy NIP. W tym przypadku okazało się, że numer widniejący na paragonie nie jest obecny w bazie danych. Oznacza to, że taki podmiot gospodarczy nie istnieje.

"Kolejnym błędem jest wpisanie kwoty 122, 97 zł. jako tej sprzed opodatkowania. ㄍUsługę》 wyceniono w końcu na 99,90 zł i to ona stanowiłaby podstawę do naliczenia 23% podatku" - pisze Chabasiński.

Wątpliwości mogą budzić także wysoki numer kasy oraz czcionka, która została użyta do wydruku.

Tymi newsami żyliśmy w 2018 roku. Wszystkie okazały się kłamstwem lub manipulacją >>

Ponadto pod adresem widniejącym na paragonie znajduje się katolicka świątynia, ale pod zupełnie innym wezwaniem. Zamiast parafii pod wezwaniem św. Wawrzyńca jest tam kościół Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny.

Krążące po sieci zdjęcie jest zatem fake newsem. Parafia nie wystawiła paragonu za kolędową wizytę duszpasterską.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
ks. Grzegorz Strzelczyk, Aneta Kuberska-Bębas
27,93 zł
39,90 zł

Jak wiele dzisiejszy Kościół ma wspólnego z Jezusem?

Czy Kościół zabrał nam wolność, którą podarował nam Chrystus? Wierzymy w jednego Boga, czy może w trzech? Czy to, co święte, kończy się na progu świątyni? Czy...

Skomentuj artykuł

Paragon za wizytę duszpasterską? Od kilku dni to zdjęcie krąży w sieci
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.