Paryż: 850-lecie katedry Notre Dame

Paryż: 850-lecie katedry Notre Dame
(fot. RuiPereira / flickr.com / CC BY-NC-SA 2.0)
KAI / mh

Paryska katedra Notre Dame obchodzi swoje 850-lecie. Jubileusz jednego z najbardziej rozpoznawalnych zabytków francuskiej stolicy rozpocznie się 12 grudnia i potrwa do 24 listopada przyszłego roku. Złożą się nań liczne inicjatywy religijne i kulturalne, którym patronują najwyższe władze kraju oraz administracja Paryża.

Gospodarz Notre Dame, kard. André Vingt-Trois proponuje ze swej strony odwiedzającym przejście "szlaku pielgrzymiego" przygotowywanego na tę okazję, poczynając od placu przed katedrą. Chodzi, jak wyjaśnia arcybiskup Paryża, o "zwrócenie się do Boga i Maryi oraz o odkrycie, bądź odkrycie na nowo, bogactwa Notre Dame".

Na 850-lecie świątyni odświeżono również jej wnętrze i wyposażenie, uwydatniając m.in. szczegóły wystroju oraz możliwości głosowe organów i dzwonów.

Budowę świątyni, znajdującej się na wyspie Miejskiej (Île de la Cité) na Sekwanie, rozpoczęto w 1163 r. Kamień węgielny pod budowę położył osobiście papież Alekander III w obecności króla Ludwika VII. Budowę zakończono po 180 latach, w 1345 r. Jest to jedna z największych świątyń na świecie - długość nawy głównej wynosi 127 m. W skabcu katedralnym przechowywane są relikwie Męki Pańskiej, w tym cierniowa korona Jezusa Chrystusa.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Paryż: 850-lecie katedry Notre Dame
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.