Patriarcha Bartłomiej w 35. rocznicę Czarnobyla ostrzega przed energią atomową

Patriarcha Bartłomiej w 35. rocznicę Czarnobyla ostrzega przed energią atomową
fot. Massimo Finizio / Wikimedia Commons / CC BY 3.0
KAI / pk

Patriarcha ekumeniczny Bartłomiej I ogłosił na wideo okolicznościowe przesłanie w związku z 35. rocznicą katastrofy reaktora atomowego w ukraińskim Czarnobylu.

"Nigdy nie wolno nam zapomnieć o tragicznych konsekwencjach nieprawidłowego działania" - stwierdził honorowy zwierzchnik prawosławia. W ramach okolicznościowego "Forum Kijowskiego" przypomniał, że "musimy wziąć odpowiedzialność za działania ludzi" i "nauczyć się mówić 'Nie!' technologiom mającym szkodliwe działanie na święty i delikatny dar stworzenia".

Bartłomiej I przypomniał, że w latach 50- tych i 60-tych XX wieku korzystanie z energii jądrowej dla celów pokojowych stanowiło wielką nadzieję dla ludzkości. Często widziano w niej decydujące rozwiązanie dla zapotrzebowania na energię. Jednak ten optymizm przeszkodził fachowcom w uwzględnieniu ewentualnych zagrożeń, związanych z systemem bezpieczeństwa elektrowni atomowych oraz likwidacją odpadów radioaktywnych. "Nieszczęśliwy wypadek w Czarnobylu przypomniał nam, jak zwodnicze i nieprzemyślane było takie nastawienie i oczekiwanie" - powiedział patriarcha ekumeniczny.

Awaria w Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej (położonej ok. 18 km od samego miasta, leżącego na północ od Kijowa, w pobliżu granicy z Białorusią) nastąpiła 26 kwietnia 1986. W wyniku źle przeprowadzonego testu bezpieczeństwa układu chłodzenia reaktora doszło tam do przegrzania i częściowego stopienia rdzenia reaktora oraz do chemicznego wybuchu wodoru, co z kolei doprowadziło do rozerwania jego obudowy i budynku, w którym mieścił się reaktor. Do atmosfery i otoczenia elektrowni przedostał się radioaktywny pył grafitu i uranu z wnętrza reaktora. W efekcie z otaczających elektrownię terenów w promieniu 30 km ewakuowano ponad 350 tys. ludzi, tworząc zamkniętą strefę ochronną.

DEON.PL POLECA

Bezpośrednio w wyniku katastrofy czarnobylskiej i w trakcie akcji ratowniczej zginęło 31 osób. Według niektórych badań wskutek awarii około 600 tys. ludzi na całym świecie narażonych zostało na podwyższoną dawkę promieniowania, równoważną dwóm zdjęciom rentgenowskim. Liczbę zgonów z powodu nowotworów, jakie rozwinęły się u osób silnie napromieniowanych, oszacowano na około 4 tys.

Źródło: KAI / pk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
ks. Krzysztof Grzywocz

Czy duchowość może szkodzić?
Gdzie zaczyna się opętanie, a gdzie choroba?
Czy myśli bluźniercze podsyłają nam demony?
Czym różni się zwykły smutek od depresji?

Ksiądz Krzysztof Grzywocz był niewątpliwie jednym z najbardziej...

Skomentuj artykuł

Patriarcha Bartłomiej w 35. rocznicę Czarnobyla ostrzega przed energią atomową
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.