Patriarcha chaldejski: Palestyńczycy mają nienaruszalne prawo do ziemi

Patriarcha chaldejski: Palestyńczycy mają nienaruszalne prawo do ziemi
(fot. Grzegorz Gałązka / galazka.deon.pl)
1 rok temu
KAI / kk

Na nienaruszalne prawo Palestyńczyków do posiadania własnej ziemi i rządzenia nią wskazał chaldejski patriarcha Babilonu kard. Louis Raphaël Sako.

W krótkim komunikacie ogłoszonym na stronie internetowej patriarchatu podkreślił jednocześnie prawo do powrotu palestyńskich uchodźców na tereny, z których musieli uciekać, a które znajdują się dziś pod kontrolą Izraela.

Kardynał skrytykował jednostronność tzw. planu stulecia, przedstawionego 28 stycznia przez prezydenta USA Donalda Trumpa jako ostatnią szansę na pokój między Izraelczykami i Palestyńczykami. Wyjaśnił, że „nie będzie rozwiązania bez powrotu na drogę dyplomacji, poprzez bezpośrednie rokowania obu stron, które doprowadzą do powstania dwóch sąsiadujących państw, będących w stanie wzajemnie współżyć w pokoju, bezpieczeństwie i stabilizacji, przy wzajemnym uznaniu własnej suwerenności i kontroli własnych zasobów”.

Wypowiedź kard. Sako to kolejny krytyczny głos przedstawiciela Kościoła wobec planu Trumpa, uprzywilejowującego stronę izraelską. Kilka dni temu patriarcha maronicki kard. Béchara Boutros Raï nazwał propozycję administracji USA „znakiem nienawiści, wojny i ucisku” i przestrzegł, że może ona doprowadzić do rozpętania „wojennej pożogi”. Równie krytycznie wypowiedzieli się m.in. zwierzchnicy Kościołów w Jerozolimie, Zgromadzenie Katolickich Ordynariuszy Ziemi Świętej, Światowa Rada Kościołów, Światowa Federacja Luterańska i Konferencja Katolickich Biskupów Anglii i Walii.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Patriarcha chaldejski: Palestyńczycy mają nienaruszalne prawo do ziemi
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.