Patriarcha serbski apeluje: w Hagii Sophii mogliby się modlić wszyscy
Patriarcha serbski Ireneusz zaapelował do władz Turcji, aby w dawnej chrześcijańskiej bazylice Hagia Sophia w Stambule, przekształconej w meczet, pozwoliły modlić się także chrześcijanom.
Zwierzchnik Serbskiego Kościoła Prawosławnego przypomniał, że Hagia Sophia była kiedyś kościołem chrześcijańskim przez ponad dziewięć stuleci, a meczetem przez kolejne pięć. Za sprawą swej architektury i mozaik stała się jednym z najważniejszych zabytków ludzkości, chronionym przez UNESCO. Świadom tego założyciel nowoczesnej Turcji Kemal Pasza Atatürk znalazł kompromisowe wyjście w postaci stworzenia tam muzeum, do którego wszyscy mieli wstęp i mogli modlić się w ciszy do Boga zgodnie z własną tradycją religijną.
Obecne przekształcenie muzeum Hagii Sophii w meczet patriarcha nazwał „pospiesznym i niepotrzebnym krokiem politycznym, który szkodzi zarówno międzynarodowemu wizerunkowi Turcji, jak też stosunkom oraz zaufaniu między chrześcijanami a muzułmanami na świecie”. Jeśli konieczna była zmiana decyzji z lat 30., to należało zachować status muzeum, umożliwiając w nim modlitwę zarówno muzułmanom, jak i chrześcijanom – wskazał hierarcha.
Dodał, że budowla ta „jest wystarczająco obszerna, by zapewnić wszystkim przestrzeń do modlitwy”. Zaznaczył, że takie „rozwiązanie nie byłoby precedensowe”, gdyż w Jerozolimie, na Synaju, a także np. w Serbii stoją obok siebie kościoły i meczety, „dając świadectwo historycznej symbiozy, tolerancji i zaufania między sąsiadami”, należącymi do różnych religii.
Dlatego Ireneusz poprosił prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdoğana o zmianę decyzji w sprawie przekształcenia Hagii Sophii w meczet.
Skomentuj artykuł