Patriarchat Moskwy o przyznaniu autokefalii Ukrainie: to inwazja Konstantynopola

Patriarchat Moskwy o przyznaniu autokefalii Ukrainie: to inwazja Konstantynopola
(fot. Υπουργείο Εξωτερικών / Wikimedia Commons / CC BY-SA 2.0)
KAI / kw

Chociaż dopiero w poniedziałek, 15 października zbierze się w Mińsku Święty Synod Patriarchatu Moskiewskiego, to już obecne wypowiedzi przedstawicieli rosyjskiego prawosławia wskazują na poważne zaniepokojenie bliską perspektywą przyznania przez Patriarchat Ekumeniczny autokefalii prawosławiu na Ukrainie.

Wczorajsze reakcje przedstawicieli Patriarchatu Moskiewskiego na decyzję Konstantynopola o przywróceniu do jedności zwierzchników Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego Patriarchatu Kijowskiego (UKP PK) i Ukraińskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego oraz wiernych tych Kościołów wskazują na poważne napięcia między Moskwą a Konstantynopolem.

Przewodniczący Wydziału Zewnętrznych Kontaktów Kościelnych Patriarchatu Moskiewskiego, metropolita Hilarion stwierdził: "Decyzja ta była przewidywalna. Od kwietnia prowadziła do tego cała logika działań Konstantynopola. Pogwałcono kanony kościelne zostały naruszone, naruszono jedność międzyprawosławną, udokumentowano inwazję patriarchatu Konstantynopola na terytorium kanoniczne Kościoła rosyjskiego".

DEON.PL POLECA

Natomiast Władimir Legojda, przewodniczący synodalnego Wydziału ds. Stosunków Wzajemnych Kościoła ze Społeczeństwem i Środkami Przekazu Patriarchatu Moskiewskiego stwierdził: "Patriarchat Konstantynopola dokonał bezprecedensowego aktu antykanonicznego, który jest próbą zniszczenia podstaw prawosławnego systemu kanonicznego".

Z kolei sekretarz prasowy Patriarchy Moskiewskiego, ks. Aleksander Wołkow oświadczył, że sytuacja, z którą mamy do czynienia, jest absolutnie bezprecedensowa i absolutnie nowa dla wszystkich. Jest to całkowite zerwanie z tradycją i postrzeganiem kościelności i, oczywiście, wszystkie działania jakie obecnie podejmuje Konstantynopol spowodują katastrofalne szkody, przede wszystkim dla prawosławnych na Ukrainie. Ponieważ niebawem zacznie się coś strasznego".

Można oczekiwać, że stanowisko Moskwy poprą przybyły właśnie do Belgradu patriarcha Jan X z Antiochii wraz z patriarchą serbskim, Ireneuszem.

Jak przypominają obserwatorzy, jeśli Moskwa zerwa komunię z Konstantynopolem, nie będzie to coś nowego. W 1996 r. Moskwa zerwała komunię z Konstantynopolem przez trzy miesiące z powodu sytuacji w Estonii. Od kilku lat Antiochia nie utrzymuje komunii z Patriarchatem Jerozolimskim z powodu sporu o jurysdykcję nad Katarem.

Jednak konflikt ukraiński może mieć znacznie poważniejsze konsekwencje.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Patriarchat Moskwy o przyznaniu autokefalii Ukrainie: to inwazja Konstantynopola
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.