"Czy psychoterapia niszczy powołanie"? Przyjdź, odpowiemy na twoje pytanie

"Czy psychoterapia niszczy powołanie"? Przyjdź, odpowiemy na twoje pytanie
(fot. shutterstock.com)
UPJP2 / Ignatianum / ml

W piątek 9 marca 2018 roku odbędzie się w Krakowie konferencja pt.: "Psychoterapia osób duchownych i zakonnych", organizowana przez Katedrę Psychologii Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II oraz Akademię Ignatianum.

To pierwsza konferencja naukowa, która będzie dotyczyć psychoterapii osób duchownych i zakonnych. Jedną z inspiracji była wypowiedź papieża Franciszka, który stwierdził, że w pewnym okresie swojego kapłaństwa korzystał z pomocy specjalisty: "(psychoterapia) bardzo mi pomogła w tamtym momencie życia, w którym potrzebowałem konsultacji, by wyjaśnić pewne kwestie".

DEON.PL POLECAJak zapowiadają organizatorzy, konferencja będzie miała strukturę łączoną. Każda z sesji podzielona jest na dwugłosy. W ramach piątkowego spotkania przewidziana jest również debata oksfordzka. Będą w niej uczestniczyły dwie drużyny. Uczestnicy nie będą prezentować swoich poglądów, ale szukać takich argumentów, które są za lub przeciw przedstawionej tezie.   

"Wychodzimy od rozszczepienia, żeby pod koniec sesji zyskać zintegrowane spojrzenie na cały problem" - mówi dr hab. n. med. Krzysztof Krajewski-Siuda, prof. UPJPII, organizator konferencji.

Temat debaty brzmi: "Czy psychoterapia niszczy powołanie"? Taki zabieg - który może wydawać się kontrowersyjny - jest jednak celowy.

"Konferencja jest odpowiedzią na lęki, jakie pojawiają się w kontekście osób duchownych i zakonnych, które korzystają z pomocy psychoterapeuty. Wątpliwości mogą być uzasadnione, ponieważ badania pokazują, że faktycznie, część duchownych wybiera świeckie życie po tym, jak przeszło kompleksową ścieżkę pomocy psychoterapeuty. Konferencja ma być próbą znalezienia odpowiedzi na pytanie, czy taka decyzja była skutkiem samej psychoterapii, czy problemów, jakie zmusiły daną osobę do kontaktu ze specjalistą" - tłumaczy dr hab. Krajewski-Siuda.

Część konferencji będzie poświęcona psychoterapii sióstr zakonnych. Ta część będzie podzielona na dwa głosy: głos instytucji kościelnej i głos przedstawiciela szpitala publicznego. Jak zauważają organizatorzy konferencji, sporo sióstr jest zainteresowanych konferencją, a niektóre z nich są prelegentkami.

Jak informują organizatorzy konferencji, celem jest zgromadzenie dwóch środowisk. Z jednej strony środowiska psychoterapeutów i psychiatrów, psychologów. Z drugiej, samych duchownych. W spotkaniu będą brały udział także osoby, które łączą te dwa środowiska i jednocześnie są duchownymi oraz zajmują się zawodowo psychoterapią.

"Będzie sporo o wyzwaniach i trudnościach związanych z terapią celibatariuszy. Są pewne istotne różnice, które trzeba uwzględnić. Sam będę mówił o tym, jak zarządzać psychodynamizmami u celibatariusza. Psychodynamizmy to takie siły psychiczne jak agresywność, dominacja, zależność emocjonalna, seksualność. Chcę przeanalizować, jak te sfery są ze sobą powiązane i co może z nimi zrobić celibatariusz. Skupię się także na tym, jak uświadomić pacjentowi nieświadome powody decyzji o wstąpieniu do zakonu/seminarium." - mówi dr hab. Krajewski-Siuda.

Wśród tematów, jakie zostaną poruszone na konferencji, pojawi się także kwestia nadużyć na tle seksualnym. Poruszona będzie zwłaszcza w kontekście znowelizowanego 240. artykułu Kodeksu Karnego.

Organizatorzy zapewniają, że nie zabraknie także dyskusji nad napięciem, jakie na przestrzeni lat narosło na linii wiara - psychoterapia.

Konferencja adresowana jest do różnych środowisk, w tym formatorów, przełożonych seminarium oraz wspólnot zakonnych. Wstęp jest wolny.

"Pomysł spotkania bierze się z mojego osobistego doświadczenia pracy z osobami duchownymi, ale także z faktu, że w ogóle coraz więcej osób duchownych korzysta z pomocy psychoterapeuty" - mówi dr hab. Krajewski-Siuda.

Więcej informacji o konferencji oraz ramowy plan znadziesz >>TUTAJ<<

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"Czy psychoterapia niszczy powołanie"? Przyjdź, odpowiemy na twoje pytanie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.