Na terenie Krakowa oraz województwa małopolskiego trwa koordynowana przez studentów z Akademii Ignatianum akcja Rodacy - Bohaterom.
Witam, nazywam się Piotr i mam 13 lat. Wraz z moim kolegą Arkadiuszem, który również tworzył ze mną tę paczkę, chciałem złożyć Panu życzenia: Wesołych Świąt i Szczęśliwego Nowego Roku. Lecz to nie jest jedyny powód, dla którego piszę ten list. Chciałem podziękować Panu oraz innym żołnierzom polskiej narodowości za obronę Ojczyzny, w której mogłem wychowywać się Ja i blisko 39 milionów Polaków. Wspólnie z Arkiem chcieliśmy wyrazić w ten sposób szacunek za walkę i dążenie do wolności. W wolnych chwilach lubię poznawać tajemnice II Wojny Światowej, więc wiem jakie były to straszne i drastyczne czasy. Polscy bohaterowie wykazywali się męstwem, odwagą oraz co najważniejsze - wytrwałością. Dzięki tym cechom dzisiaj nie mówimy po niemiecku czy rosyjsku. A mimo to Polacy po dziś dzień są zapomniani np. przy pomniku upamiętniającym bitwę o Anglię zapomniano o polskim Dywizjonie 303. Polacy jako pierwszy naród sprzeciwili się Hitlerowi i nie dali wybudować na swoich ziemiach niemieckiej autostrady, ponieważ dla Nas, Polaków, zawsze każdy kawałem ziemi był, jest i będzie bardzo cenny. Krótko mówiąc, wiele znaczy dla mnie to, że w latach 1939-1989 okazywał Pan waleczność i nie dał Pan splamić "Orła Białego". Z wyrazami szacunku, Piotr i Arkadiusz z Tarnowa. (zachowano oryginalną pisownie)
Powyższe słowa pochodzą z listu napisanego przez Piotra i Arkadiusza z Tarnowa; trzynastoletnich chłopców, którzy przygotowali paczkę i list z życzeniami w ramach ogólnopolskiej akcji Rodacy - Bohaterom. Tym samym dołączyli oni do innych (dzieci, młodzieży, studentów i dorosłych), którzy włączyli się we wspomnianą akcję, w ten sposób okazując dawnym żołnierzom Polski Podziemnej mieszkającym na Kresach swoją wdzięczność za walkę o wolność naszej Ojczyzny. Tegoroczna akcja odbywa się pod honorowym patronatem Księdza Arcybiskupa Marka Jędraszewskiego - Metropolity Krakowskiego, Piotra Ćwika - Wojewody Małopolskiego, ks. prof. Józefa Bremera SJ - Rektora Ignatianum oraz ks. Jakuba Kołacza SJ - prowincjała Zakonu jezuitów.
Na terenie Krakowa oraz województwa małopolskiego akcja, już po raz jedenasty, koordynowana jest przez studentów z prowadzonej przez oo. Jezuitów Akademii Ignatianum w Krakowie. To właśnie oni razem z wrocławskim stowarzyszeniem Odra-Niemen, inicjatorem akcji, prowadzą zbiórkę żywności długoterminowej dla byłych żołnierzy Polski Podziemnej, ich rodzin oraz innych Polaków mieszkających na Białorusi, Litwie, Ukrainie w Rumunii i w Mołdawii. Większość z nich to ludzie w podeszłym wieku, schorowani i żyjący w biedzie. Dla tych ludzi każdy przejaw pamięci, szczególnie ze strony Polaków mieszkających w Macierzy, jest ważnym dowodem wdzięczności za walkę o niepodległość naszej Ojczyzny oraz podziękowaniem za opiekę nad polskimi miejscami pamięci na tamtych terenach.
- Może się wydawać, że jest to jedynie zwykła żywność, jednak w czasie spotkań i rozmów z Polakami uświadamiamy sobie, że paczka jest tylko pretekstem do spotkania i co najważniejsze wyrażenia wdzięczności. Zwykła paczka z żywnością może być przejawem patriotyzmu XXI wieku oraz wyrazem pamięci o naszych bohaterach, którzy przez lata byli zapomniani i wypchnięci z poza margines społeczeństwa - mówi Tomasz Ubik, Przewodniczący Samorządu Studenckiego Ignatianum.
- Nasza akcja utrwaliła się w świadomości wielu mieszkańców Krakowa. Stała się już pewną tradycją - tradycją godną podtrzymywania i przekazywania dalej. Wszystkich nas, wolontariuszy, cieszą wyniki corocznych zbiórek. Widać, ze coraz więcej osób i środowisk chce pomagać. W zeszłym roku zebraliśmy ponad 5,5 ton żywności dzięki czemu przygotowaliśmy ponad 500 jednakowych paczek z żywnością - przypomina Tomasz Konturek, koordynator akcji.
Do każdej z paczek dołączamy kartkę świąteczną z życzeniami lub listy od dzieci i młodzieży, jak ten, który można przeczytać powyżej. Prosimy, aby o tych kartkach z życzeniami nie zapominać - dodaje koordynator akcji.
W tym roku akcja podzielona została na dwie części. Do 15 stycznia 2018 r. tradycyjnie zbierana jest żywność długoterminowa, artykuły chemiczne potrzebne w gospodarstwach domowych oraz fundusze na zakup brakującej żywności. Natomiast do końca maja przyszłego roku będziemy zbierać fundusze na wsparcie finansowe kombatantów i polskich środowisk w zakresie pomocy medycznej i sanatoryjnej, transport paczek na Kresy oraz renowację tamtejszych miejsc pamięci. Środki finansowe trafiają na konto wrocławskiego stowarzyszenia Odra-Niemen, z którym od lat współpracujemy, pomagając Rodakom z Kresów.
Dary można przynosić do budynku Akademii Ignatianum w Krakowie (ul. Kopernika 26, podziemia - szatnia) do 15 stycznia 2018 r. (poniedziałek-sobota w godz. 8.00-19.00). Szczegółowe informacje można uzyskać: rodacy.bohaterom@ignatianum.edu.pl; tel. 785 042 119. Wpłat pieniężnych można dokonywać na konto Stowarzyszenia Odra-Niemen, nr konta: 41 1440 1185 0000 0000 1283 9308. Więcej informacji na stornie www.rodacybohaterom.pl i www.ignatianum.edu.pl/rodacy
Zbierane dary:
artykuły chemii gospodarczej oraz artykuły żywnościowe o przedłużonej dacie ważności (takie jak: cukier, konserwy mięsne i rybne, ryż, mąka, herbaty, kawy, kakao, słodycze, batony, ciastka, bakalie, czekolady, kasza, olej, warzywa i owoce w puszce, makaron) oraz kartka świąteczna (lub list) z życzeniami.
Zwieńczeniem akcji będzie charytatywny Koncert Kolęd, który odbędzie się 22 stycznia 2018 roku (poniedziałek) o godz. 19.00 w Bazylice oo. Jezuitów w Krakowie, ul. Kopernika 26. Usłyszeć będzie można najpiękniejsze kolędy i pastorałki w wykonaniu Magdy Steczkowskiej. Wstęp wolny; w trakcie koncertu odbędzie się zbiórka na rzecz akcji. Serdecznie zapraszamy.
Skomentuj artykuł