Paulini zaprezentowali milenijny akt oddania Matce Bożej

Paulini zaprezentowali milenijny akt oddania Matce Bożej
(fot. shutterstock.com)
4 lata temu
PAP / pk

Paulini z Jasnej Góry zaprezentowali w niedzielę "Milenijny Akt oddania Polski w macierzyńską niewolę Maryi, Matki Kościoła, za wolność Kościoła Chrystusowego" - dokument podpisany w 1000-lecie chrztu Polski m.in. przez kardynała Stefana Wyszyńskiego i arcybiskupa Karola Wojtyłę.

Jasnogórscy paulini zdecydowali się pokazać oryginał aktu ze względu na trwające obchody 1050. rocznicy chrztu Polski i na dwa dni przed głównymi uroczystościami święta Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Wraz z Aktem zaprezentowali też breve papieża Pawła VI - pismo wydane 50 lat temu z okazji uroczystości milenijnych na Jasnej Grze. Obydwa dokumenty znajdują się na co dzień w specjalnej tubie w Ołtarzu Matki Bożej Jasnogórskiej.

- Obydwa dokumenty, z oryginalnymi podpisami, postanowiliśmy jako klasztor jasnogórski po 50 latach oficjalnie i publicznie zaprezentować - jako relikwie, jako przypomnienie, jako odwołanie się do naszej narodowej historii Kościoła polskiego - powiedział podczas konferencji prasowej rzecznik Jasnej Góry o. Robert Jasiulewicz.

Dziennikarzom pokazano też nowy dokument - "Akt zawierzenia Matce Bożej z okazji 1050. rocznicy chrztu Polski", odnoszący się do czasów współczesnych, który zostanie odczytany podczas wtorkowych głównych uroczystości święta NMP.

Definitor Zakonu Paulinów o. Mariusz Tabulski przypomniał, że jasnogórskie akty ślubowania i oddawania się pod opiekę Maryi mają swą genezę w ślubach króla Jana Kazimierza, złożonych w 1656 r. we Lwowie - w dobie potopu szwedzkiego. Ich odnowienia dokonał kard. Stefan Wyszyński w 1956 r. - poprzez "Jasnogórskie Śluby Narodu Polskiego", które były swoistym programem odnowy moralnej narodu.

W 1966 r. w częstochowskim sanktuarium razem z episkopatem kard. Wyszyński złożył milenijny akt oddania. Ten drugi dokument - często mylony ze Ślubami Jasnogórskimi - był wyrazem oddania pod opiekę Maryi całego narodu, nie tylko wierzących - wyjaśnił o. Tabulski.

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki powiedział dziennikarzom, że jasnogórskie ślubowania miały niezwykłą wagę - w jego opinii dokument z 1956 r. "otwierał drogę do innej wolności". - Praktycznie stanowił taki fundament odbicia się duchowego po okresie drugiej wojny światowej, a także stalinizmu - powiedział hierarcha.

Dodał, że kardynał Stefan Wyszyński starał się przywrócić porządek oparty "według fundamentu prawa Bożego, prawa moralnego, który jest zasadą zdrowego porządku człowieka".

- Te wszystkie ślubowania, które zostały w nim zawarte, może brzmią dziś trochę antykwarycznie, ale jeśli przekroczy się tę warstwę zewnętrzną, dosłowną, łatwo zauważyć, że one odnoszą się także do życia naszego narodu w obecnym czasie - powiedział abp Gądecki.

Podkreślił, że jasnogórskie dokumenty przypominają zasady, które były, są i będą ważne - "niezależnie od tego, jakie będzie odniesienie do tego tych zewnętrznych władz politycznych i potem pragnienia tych czy innych partii". "To są fundamenty ładu społecznego, których przekroczyć nie można" - powiedział.

- Dzisiaj jest poważniejsze zadanie odkurzenia tego wszystkiego, przypomnienia sobie raz jeszcze, no i wyciągnięcia pewnych wniosków i rachunku sumienia z tego, co myśmy z tym wszystkim zrobili - wskazał przewodniczący episkopatu. Wyraził też przekonanie, że śluby jasnogórskie muszą być co pewien czas odnawiane, bo muszą odnosić się do zmieniających się czasów i brać pod uwagę przeobrażenia kultury i społeczeństwa.

Aktu oddania narodu Matce Bożej episkopat dokonał 3 maja 1966 r. na Jasnej Grze. Był to centralny punkt obchodów tysiąclecia chrztu Polski. - Pragniemy dziś społem ubezpieczyć Kościół święty na drugie tysiąclecie, a nienaruszony skarb wiary przekazać nadchodzącym pokoleniom młodej Polski. Uczynimy to w niezawodnych dłoniach Matki Najświętszej, których opieki i pomocy doświadczyliśmy przez dzieje - napisali m.in. biskupi w akcie.

- Ufamy, że tym aktem głębokiej wiary i ufności wyjednamy Kościołowi świętemu wolność, a Ojczyźnie naszej Twą macierzyńską opiekę na nowe wiary tysiąclecie, Panno chwalebna i błogosławiona - dodali przedstawiciele episkopatu.

Tegoroczne uroczystości Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski na Jasnej Górze rozpoczęły się już w niedzielę - mszą św. w Kaplicy Matki Bożej pod przewodnictwem metropolity częstochowskiego abp. Wacława Depo. Prezentacja Aktu z 1966 r. odbyła się przed ostatnią debatą z cyklu "Raport Jasnogórski 2016". Od poniedziałku do wtorku dokument sprzed 50 lat będzie można oglądać w Sali Rycerskiej na Jasnej Górze.

Środowe uroczystości Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w częstochowskim sanktuarium z udziałem episkopatu Polski będą kolejnym punktem dziękczynienia za 1050-lecie chrztu Polski. Podczas mszy biskupi wraz ze zgromadzonymi wiernymi dokonają Aktu Zawierzenia Matce Bożej. Mszy św. będzie przewodniczył i homilię wygłosi abp Stanisław Gądecki. Dzień wcześniej, w poniedziałek, na Jasnej Górze spotkają się biskupi diecezjalni.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Paulini zaprezentowali milenijny akt oddania Matce Bożej
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.