Pełnomocnik UE przestrzega przed wzrostem prześladowań z powodu religii

Pełnomocnik UE przestrzega przed wzrostem prześladowań z powodu religii
(fot. youtube.com/University of Birmingham)
2 lata temu
KAI / ms

Specjalny Wysłannik ds. Promocji Wolności Religii i Przekonań poza granicami Unii Europejskiej Jan Figel przestrzegł przed rosnącymi prześladowaniami z powodu religii.

„Wolność wyznania jest tematem życia i śmierci w wielu krajach” – powiedział Figel w wywiadzie dla niemieckiej agencji katolickiej KNA w Brukseli. – „Potrzebujemy «zmiany klimatu» w kwestii wolności religijnej” – dodał. Przypomniał, że podczas swojej trzyletniej kadencji uratował życie kilku osobom więzionym w Sudanie i Pakistanie.

– W przeszłości Europa eksportowała dywizje, wojny i reżimy totalitarne – zwrócił uwagę Słowak. Zauważył, że obecnie UE jest „stabilną i dobrze prosperującą społecznością”, której model jest „daleki od ideału”, ale oparty jest na „powszechnie obowiązujących zasadach i wartościach”. „Jesteśmy winni światu zaangażowanie w wolność religii” – powiedział Figel.

Przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker utworzył stanowisko Specjalnego Wysłannika ds. Promocji Wolności Religii i Przekonań poza granicami Unii Europejskiej w maju 2016 r. Z końcem przewodniczenia KE kończy się też mandat Figela. O tym, czy sprawowane przez niego stanowisko będzie nadal istniało, zadecyduje nowa przewodnicząca KE Ursula von der Leyen, która będzie sprawować swój urząd od grudnia br.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Pełnomocnik UE przestrzega przed wzrostem prześladowań z powodu religii
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.