Malezja gwarantuje wolność religijną dla islamskich mniejszości

Malezja gwarantuje wolność religijną dla islamskich mniejszości
(depositphotos.com)
KAI / sz

Rząd Malezji zapewnił wolność religijną islamskim mniejszościom wyznaniowym, m.in. szyitom. Prawo to będą one miały dotąd, dokąd "nie będą próbowały krzewić swojej nauki wśród muzułmanów Malezji", zapowiedział 12 lipca premier tego kraju Mahathir bin Mohamad.

 

Malezja jest krajem zamieszkanym w większości przez wyznawców islamu sannickiego. Decyzja premiera była reakcją na zagrożenie zamachem bombowym na naukowe sympozjum islamskie. Ze względu na groźby atakiem bombowym, jakie pojawiły się na Facebooku, seminarium planowane na 13 lipca w Kuala Lumpur na temat tzw. orędzia z Ammanu zostało odwołane.

W podpisanym przez króla Jordanii Abdullaha II w 2004 roku orędziu z Ammanu wszystkich osiem kierunków wiary islamskiej, w tym sunnici i szyici, zostało uznanych za równoprawne.

W wielu krajach zamieszkanych w większości przez sunnitów, jak Indonezja czy Pakistan, mniejszości muzułmańskie, takie jak np. szyici, są dyskryminowane, uciskane i prześladowane. Konflikt religijny między szyitami i sunnitami wielokrotnie w historii kończył się wojną. Tak dzieje się obecnie w Jemenie, gdzie od kilku lat trwa regionalna wojna między sunnickimi ugrupowaniami z Arabii Saudyjskiej wspieranymi przez USA i inne sunnickie państwa islamskie przeciwko szyickim rebeliantom Huti podejrzewanym o związki z Iranem.

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Malezja gwarantuje wolność religijną dla islamskich mniejszości
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.