Pięć lat więzienia dla biskupa. Publicznie chwalił rosyjską inwazję

Pięć lat więzienia dla biskupa. Publicznie chwalił rosyjską inwazję
Fot. SERGEY_MOTRIY / depositphotos.com
PAP / tk

Wyrok pięciu lat pozbawienia wolności za publiczne pochwalanie i usprawiedliwianie inwazji Rosji na Ukrainę usłyszał metropolita Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej Patriarchatu Moskiewskiego (UCP PM) Jonatan - zwierzchnik diecezji tulczyńskiej (obwód winnicki) w środkowo-zachodniej części Ukrainy- poinformowała Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU).

Prorosyjska działalność biskupa

Śledztwo wykazało, że hierarcha rozpowszechniał wśród wiernych ulotki propagandowe wzywające do przejęcia władzy i zmiany granic państwowych Ukrainy, a na jednej ze stron internetowych Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej zamieścił publikacje popierające rosyjskich okupantów i ich zbrodnie wojenne.

Przeszukania przeprowadzone przez SBU potwierdziły posiadanie przez metropolitę prokremlowskich materiałów propagandowych.

Pięć lat za kratami

Został on skazany na podstawie kilku artykułów Kodeksu Karnego Ukrainy, m.in. dotyczących działań mających na celu bezprawne przejęcie władzy lub obalenie porządku konstytucyjnego, naruszenie integralności terytorialnej i nienaruszalności Ukrainy, zaprzeczanie agresji zbrojnej Federacji Rosyjskiej przeciwko Ukrainie i pochwalanie jej uczestników, oraz usprawiedliwianie i uznawanie legalności władzy okupacyjnej.

Nie jest to pierwszy przypadek skazania wysokiego rangą duchownego UCP PM za podobną działalność. W maju Sąd Okręgowy w położonym w środkowej części Ukrainy obwodowym mieście Kropywnycki skazał zwierzchnika diecezji kirowogradzkiej, metropolitę Jozafata oraz jego sekretarza na trzy lata więzienia.

Od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę tysiące parafii należących uprzednio do UCP PM przeszło pod jurysdykcję Cerkwi Prawosławnej Ukrainy (CPU). Jedną z głównych tego przyczyn jest to, że zwierzchnik Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej, patriarcha moskiewski i całej Rusi Cyryl otwarcie popiera rosyjską inwazję na Ukrainę.

Źródło: PAP / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Gabriel Glinka

W wieku kilkunastu lat uciekł z domu i zaczął stawiać pierwsze samodzielne kroki - na ścieżkach zła. Poruszał się na nich coraz szybciej i pewniej, przekraczając wkrótce granice mrocznego świata przestępczości zorganizowanej.

Stał się człowiekiem...

Skomentuj artykuł

Pięć lat więzienia dla biskupa. Publicznie chwalił rosyjską inwazję
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.