Pielgrzymi w drodze do Santiago de Compostela zebrali 120 kg śmieci

Pielgrzymi w drodze do Santiago de Compostela zebrali 120 kg śmieci
(fot. depositphotos.com)
KAI / jb

Od lipca do początku sierpnia do katedry w Santiago de Compostela dotarło blisko pół tysiąca niepełnosprawnych umysłowo osób z Portugalii w ramach pielgrzymek pieszych. W ich trakcie pątnicy zebrali około 120 kg śmieci.

Jak poinformowała diecezja w Guardzie, w północno-wschodniej Portugalii, pielgrzymi udawali się do hiszpańskiej katedry w kilku grupach tzw. Zielonym Szlakiem. Trasa ta została opracowana w ostatnim czasie przez władze wspólnoty autonomicznej Galicji.

Portugalscy pielgrzymi z diecezji Guarda stanowili jedną z pierwszych grup pątników z Portugalii, którzy po przywróceniu pod koniec maja br. ruchu pielgrzymkowego w Hiszpanii dotarli do Santiago de Compostela. Szacuje się, że do sierpnia 2021 r. do tego miejsca kultu religijnego dotarło pieszo z całego świata ponad 50 tys. osób.

Według szacunków władz wspólnoty autonomicznej Galicji natężenie ruchu na szlakach pielgrzymkowych powinno sukcesywnie rosnąć w związku z obchodzonym w 2021 r. jubileuszowym Rokiem Świętym Jakubowym. Nie powinno być ono jednak większe niż przed nastaniem pandemii COVID-19.

Katedra w Santiago de Compostela uchodzi za miejsce spoczynku św. Jakuba Większego, jednego z dwunastu apostołów Jezusa. Należy do jednego z najpopularniejszych miejsc kultu religijnego na świecie i celu licznych pielgrzymek.

DEON.PL POLECA

Źródło: KAI / jb

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Szymon Pilarz

Najdokładniejszy i najbardziej kompletny polski przewodnik po Camino Portugués

Zawiera wszystkie informacje potrzebne do zaplanowania i przejścia najchętniej wybieranej przez Polaków drogi do Santiago de Compostela, uwzględniając różne warianty trasy.

Dodatkowo po raz pierwszy w...

Skomentuj artykuł

Pielgrzymi w drodze do Santiago de Compostela zebrali 120 kg śmieci
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.