Pielgrzymka kapłanów z okazji 70. rocznicy wyzwolenia obozu w Dachau
Grupa ok. 50 kapłanów z archidiecezji poznańskiej i gnieźnieńskiej wyruszyła rano 28 kwietnia na obchody 70. rocznicy wyzwolenia obozu koncentracyjnego w Dachau, który w czasie II wojny światowej był głównym miejscem więzienia duchownych z Kościołów chrześcijańskich. - Pielgrzymujemy, by oddać hołd niezłomnym kapłanom - męczennikom - mówi KAI ks. prałat Ireneusz Dosz, kanclerz poznańskiej Kurii.
Pielgrzymi wyruszyli autokarem sprzed katedry poznańskiej, gdzie znajduje się pomnik 206 kapłanów z archidiecezji poznańskiej, którzy ponieśli śmierć męczeńską podczas II wojny światowej. Przed wyjazdem pielgrzymi uczestniczyli we Mszy św. pod przewodnictwem bp. Grzegorza Balcerka. W Monachium dołączą do nich abp Stanisław Gądecki i bp senior Zdzisław Fortuniak.
- Cieszymy się, że jedziemy autokarem, bo dłuższa podróż zawsze pogłębia więź między uczestnikami pielgrzymki - mówi ks. prałat Dosz. Kanclerz Kurii przypomina jednak, że archidiecezja poznańska kilkakrotnie prosiła niemieckie linie lotnicze Lufthansa o podstawienie większego samolotu rejsowego do Monachium, ale nie otrzymała żadnej odpowiedzi.
29 kwietnia na terenie muzeum KZ Dachau odprawiona zostanie Msza św. koncelebrowana pod przewodnictwem abp. Stanisława Gądeckiego, przewodniczącego KEP i kard. Reinharda Marxa, arcybiskupa Monachium i Fryzyngi, przewodniczącego Konferencji Biskupów Niemiec.
Tego samego dnia na wzgórzu katedralnym we Fryzyndze odbędzie się nabożeństwo dziękczynne z modlitwą o pokój i pojednanie.
W okresie II wojny światowej obóz w Dachau był głównym miejscem więzienia duchownych z Kościołów chrześcijańskich. W nieludzkich warunkach przebywało w nim m.in. blisko 1800 księży, zakonników i biskupów katolickich z Polski, wśród nich bł. bp Michał Kozal. Ponad połowa z nich zginęła w Dachau męczeńską śmiercią.
Skomentuj artykuł