Pielgrzymka Żywego Różańca do Częstochowy z udziałem 10 tys. osób

Pielgrzymka Żywego Różańca do Częstochowy z udziałem 10 tys. osób
Fot. Jakub Kołacz SJ
PAP / jk

Około 10 tys. osób zgromadziła w sobotę na Jasnej Górze 11. Pielgrzymka Żywego Różańca – podało biuro prasowe sanktuarium. Jak wynika z kościelnych statystyk, w Polsce do działających niemal w każdej parafii różańcowych wspólnot modlitewnych należy ponad 2 mln osób.

Żywy Różaniec tworzą koła i tzw. róże, czyli 20-osobowe grupy osób odpowiedzialnych za codzienne krzewienie tej modlitwy. Tegoroczna pielgrzymka na Jasną Górę odbyła się pod hasłem „Różaniec siłą chorych i cierpiących”. Jest to również hasło szóstego roku Wielkiej Nowenny Różańcowej – duchowego przygotowania do jubileuszem 200-lecia powstania Żywego Różańca. „Jasnogórskie spotkanie było szczególnym czasem modlitwy za Kościół, papieża, ojczyznę, o pokój, za rodziny i młodzież, oraz zachętą, by różaniec stał się modlitwą wszystkich” - podało biuro prasowe Jasnej Góry.

DEON.PL POLECA
Delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Stowarzyszenia „Żywy Różaniec”, metropolita częstochowski abp Wacław Depo podkreślił, że „różaniec jest siłą ducha”. Uwrażliwiał na potrzebę modlitwy za małżeństwa i rodziny, które - jak mówił – „są miejscem zmagania o wierność łasce bożej, o Chrystusa”. Mszy św. dla pielgrzymów przewodniczył bp Jan Glapiak, który jest moderatorem Żywego Różańca archidiecezji poznańskiej. W homilii zachęcał, by nie ustawać w praktykowaniu modlitwy różańcowej. Za Benedyktem XVI przypomniał, że „różaniec jest duchową bronią w walce ze złem, z wszelką przemocą, w walce o pokój w sercach, w rodzinach, w społeczeństwie, na świecie”.

Choć dzisiejsza forma różańca jest kojarzona z charakterystycznym sznurem modlitewnym, używanym do odliczania powtórzeń kolejnych części modlitwy, już w starożytnym chrześcijaństwie dla obliczenia odmówionych pacierzy posługiwano się kamyczkami lub ziarnkami. Zwyczaj ten praktykowali zwłaszcza pustelnicy egipscy w V wieku. Od XI wieku upowszechniał się zwyczaj odmawiania przy pomocy tej metody określonej liczby modlitw Ojcze nasz, a od XIII w. także Zdrowaś Maryjo. Obecną formę różańca wierni zawdzięczają św. Dominikowi i założonemu przez niego zakonowi. Przez długi czas w zakonach różaniec zastępował modlitwę chóralną, a wśród prostego ludu – książeczkę do nabożeństwa. Od czasów papieża Leona XIII różaniec stał się najpopularniejszym wyrazem nabożeństwa do Matki Bożej.

Jak podaje biuro prasowe Jasnej Góry, do Żywego Różańca należy w Polsce ponad 2 mln wiernych. Koła i Róże różańcowe działają we wszystkich diecezjach w Polsce. W 2013 r. dzieło Żywego Różańca otrzymało nową ogólnopolską strukturę, ujętą w Statucie Stowarzyszenia Żywy Różaniec i zatwierdzoną przez episkopat.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Tomasz P. Terlikowski

Częstochowa jest domem Matki Polaków – Czarnej Madonny. Jak dobrze go znamy?

Tysiące cudownych uzdrowień, pielgrzymi z najdalszych zakątków świata i legendy, które rozpalają wyobraźnię milionów wierzących.

Czy klasztor w Częstochowie nawiedził sam Mesjasz? Kto...

Skomentuj artykuł

Pielgrzymka Żywego Różańca do Częstochowy z udziałem 10 tys. osób
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.