Pielgrzymka Żywego Różańca do Częstochowy z udziałem 10 tys. osób

Pielgrzymka Żywego Różańca do Częstochowy z udziałem 10 tys. osób
Fot. Jakub Kołacz SJ
PAP / jk

Około 10 tys. osób zgromadziła w sobotę na Jasnej Górze 11. Pielgrzymka Żywego Różańca – podało biuro prasowe sanktuarium. Jak wynika z kościelnych statystyk, w Polsce do działających niemal w każdej parafii różańcowych wspólnot modlitewnych należy ponad 2 mln osób.

Żywy Różaniec tworzą koła i tzw. róże, czyli 20-osobowe grupy osób odpowiedzialnych za codzienne krzewienie tej modlitwy. Tegoroczna pielgrzymka na Jasną Górę odbyła się pod hasłem „Różaniec siłą chorych i cierpiących”. Jest to również hasło szóstego roku Wielkiej Nowenny Różańcowej – duchowego przygotowania do jubileuszem 200-lecia powstania Żywego Różańca. „Jasnogórskie spotkanie było szczególnym czasem modlitwy za Kościół, papieża, ojczyznę, o pokój, za rodziny i młodzież, oraz zachętą, by różaniec stał się modlitwą wszystkich” - podało biuro prasowe Jasnej Góry.

Delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Stowarzyszenia „Żywy Różaniec”, metropolita częstochowski abp Wacław Depo podkreślił, że „różaniec jest siłą ducha”. Uwrażliwiał na potrzebę modlitwy za małżeństwa i rodziny, które - jak mówił – „są miejscem zmagania o wierność łasce bożej, o Chrystusa”. Mszy św. dla pielgrzymów przewodniczył bp Jan Glapiak, który jest moderatorem Żywego Różańca archidiecezji poznańskiej. W homilii zachęcał, by nie ustawać w praktykowaniu modlitwy różańcowej. Za Benedyktem XVI przypomniał, że „różaniec jest duchową bronią w walce ze złem, z wszelką przemocą, w walce o pokój w sercach, w rodzinach, w społeczeństwie, na świecie”.

Choć dzisiejsza forma różańca jest kojarzona z charakterystycznym sznurem modlitewnym, używanym do odliczania powtórzeń kolejnych części modlitwy, już w starożytnym chrześcijaństwie dla obliczenia odmówionych pacierzy posługiwano się kamyczkami lub ziarnkami. Zwyczaj ten praktykowali zwłaszcza pustelnicy egipscy w V wieku. Od XI wieku upowszechniał się zwyczaj odmawiania przy pomocy tej metody określonej liczby modlitw Ojcze nasz, a od XIII w. także Zdrowaś Maryjo. Obecną formę różańca wierni zawdzięczają św. Dominikowi i założonemu przez niego zakonowi. Przez długi czas w zakonach różaniec zastępował modlitwę chóralną, a wśród prostego ludu – książeczkę do nabożeństwa. Od czasów papieża Leona XIII różaniec stał się najpopularniejszym wyrazem nabożeństwa do Matki Bożej.

Jak podaje biuro prasowe Jasnej Góry, do Żywego Różańca należy w Polsce ponad 2 mln wiernych. Koła i Róże różańcowe działają we wszystkich diecezjach w Polsce. W 2013 r. dzieło Żywego Różańca otrzymało nową ogólnopolską strukturę, ujętą w Statucie Stowarzyszenia Żywy Różaniec i zatwierdzoną przez episkopat.

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Tomasz P. Terlikowski

Częstochowa jest domem Matki Polaków – Czarnej Madonny. Jak dobrze go znamy?

Tysiące cudownych uzdrowień, pielgrzymi z najdalszych zakątków świata i legendy, które rozpalają wyobraźnię milionów wierzących.

Czy klasztor w Częstochowie nawiedził sam Mesjasz? Kto...

Skomentuj artykuł

Pielgrzymka Żywego Różańca do Częstochowy z udziałem 10 tys. osób
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.