Pierwsza kanonizacja papieża od 60 lat

Pierwsza kanonizacja papieża od 60 lat
(fot. Grzegorz Gałązka/galazka.deon.pl)
7 lat temu
KAI / psd

Kanonizacja bł. Jana XXIII i bł. Jana Pawła II, do jakiej dojdzie 27 kwietnia w Watykanie, będzie pierwszą od 60 lat kanonizacją papieża. W 1954 r. świętym został ogłoszony Pius X, który był biskupem Rzymu w latach 1903-1914.

Dotychczas świętymi jest 78 spośród 264 zmarłych papieży. Jako święci są czczeni wszyscy papieże od Piotra Apostoła do Juliusza I (337-352). Ponadto dziewięciu papieży zostało beatyfikowanych.

Z okresu od XIV do XIX wieku zaledwie pięciu papieży (bł. Benedykt XI, bł. Urban V, św. Pius V, bł. Innocenty XI i bł. Pius IX) dostąpiło chwały ołtarzy. Tymczasem z grona dziewięciu papieży XX stulecia, trzech zostało już wyniesionych na ołtarze (Pius X, Jan XXIII i Jan Paweł II), jeden czeka na beatyfikację (Pius XII), a w przypadku dwóch kolejnych (Paweł VI i Jan Paweł I) proces beatyfikacyjny jest bardzo zaawansowany. Tak więc sześciu na dziewięciu (czyli aż dwie trzecie) dwudziestowiecznych biskupów Rzymu bez wątpienia było ludźmi świętymi. Dotyczy to wszystkich pięciu kolejnych papieży, kierujących Kościołem w latach 1939-2005.

W pierwszych wiekach chrześcijaństwa świętość stwierdzano na poziomie lokalnym, na podstawie opinii o świętości danego kandydata, potwierdzonej przez biskupa. Z czasem jednak na Zachodzie zaczęto szukać papieskiego potwierdzenia świętości danej osoby, aby nadać kanonizacji większe znaczenie. Pierwszym papieżem, który dokonał kanonizacji był Jan XV w 993 r. Od 1234 r. kanonizacje zależą wyłącznie od decyzji papieskiej. W XVI zaczęto rozróżniać między beatyfikacją (z kultem na poziomie lokalnym) i kanonizacją (z kultem w całym Kościele powszechnym). W 1662 r. również beatyfikacje stały się prerogatywą papieską.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Pierwsza kanonizacja papieża od 60 lat
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.