Pierwsze śluby zakonne sióstr nazaretanek

8 lat temu
KAI / drr

"Przez śluby zakonne potwierdzacie pierwsze obdarowania od Boga" - mówił w kościele pw. Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa w Częstochowie abp Wacław Depo. Metropolita częstochowski przewodniczył dziś uroczystościom złożenia pierwszych ślubów zakonnych przez dwie siostry nazaretanki.

- To bardzo ważna chwila w życiu naszej wspólnoty zakonnej - mówiła na początku uroczystości s. Jana Zawieja przełożona generalna Zgromadzenia Sióstr Najświętszej Rodziny z Nazaretu.

Dwie siostry ze Zgromadzenia Sióstr Najświętszej Rodziny z Nazaretu złożyły podczas uroczystej Mszy św. swoje pierwsze śluby zakonne: czystości, ubóstwa i posłuszeństwa.

W homilii abp Depo przypomniał, że śluby zakonne to "akt wiary, który oznacza łączność człowieka z Bogiem i dokonuje się we wspólnocie Kościoła." - Śluby nie mogą opierać się na porywie uczuć czy założeniach psychologiczno - socjologicznych człowieka, ale niosą ze sobą zobowiązania - mówił kaznodzieja.

Podkreślił, że w ślubach widoczne są trzy ich aspekty: Bóg ze swoją łaską, osoba ślubująca i wspólnota Kościoła.

Odnosząc się do liturgii słowa abp Depo podkreślił, że "marność to rzeczywistość przejściowa i nietrwała". - Dzisiejsza kultura tymczasowości oparta jest na próbie i kompromisie, a to wszystko w imię wolności, która staje się bałwochwalstwem i zniewoleniem - podkreślił.

Na zakończenie arcybiskup zaapelował do sióstr o mądrość serca i wierność łasce.

Po homilii siostry złożyły śluby czystości, ubóstwa i posłuszeństwa. Podczas obrzędu otrzymały także zewnętrzne znaki złożenia ślubów: czarny welon, jako znak całkowitego przynależenia do Chrystusa, krzyż, jako znak drogi do życia wiecznego, świecę, znak Chrystusa Światła i znak nowego życia i konstytucje zakonne, jako "prawo miłości".

Historia Zgromadzenia sięga 1873 r. Wówczas 1 października papież Pius IX na rozpoczęcie tego nowego dzieła w Kościele udzielił błogosławieństwa apostolskiego. Zgromadzenie Sióstr Najświętszej Rodziny z Nazaretu zostało założone w I Niedzielę Adwentu 1875 r. w Rzymie przez bł. Franciszkę Siedliską. W 1884 r. nastąpił wybór matki założycielki na przełożoną generalną Zgromadzenia.

W częstochowskim Domu Zgromadzenia przy ul. Dąbrowskiego 19 przebywa aktualnie 35 sióstr, w tym 2 nowicjuszki. Dom ten pełni m. in. funkcję nowicjatu dla Prowincji Krakowskiej. Na terenie archidiecezji częstochowskiej Zgromadzenie posiada 7 domów zakonnych: 3 w Częstochowie, 1 w Blachowni, 2 w Olsztynie k. Częstochowy i 1 w Żarkach Miasto.

Zgromadzenie swoją misję realizuje na 4 kontynentach, w 13 krajach świata: Anglia, Australia, Białoruś, Filipiny, Francja, Izrael, Litwa, Polska, Rosja, Syria, Ukraina, USA, Włochy. W Polsce zgromadzenie ma dwie prowincje: krakowską i warszawską.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Pierwsze śluby zakonne sióstr nazaretanek
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.