Pierwszy kościół pod wezwaniem św. Jana Pawła II w Rosji został konsekrowany
Św. Jan Paweł II został patron pierwszej w Rosji świątyni katolickiej pod jego wezwaniem. Kościół został konsekrowany w położonym nad Wołgą mieście Togliatti.
Togliatti liczy ok. 1 mln mieszkańców i jest położone ok. 1000 km od Moskwy.
Uroczystej mszy świętej przewodniczył biskup katolickiej diecezji św. Klemensa w Saratowie bp Clemens Pickel. Obecny był też przedstawiciel Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej - protojerej Dmitrij Leskin, rektor Instytutu Prawosławnego na Powołżu. Msza odbyła się z udziałem licznej grupy wiernych i przedstawicieli Polonii.
Uroczystościom towarzyszyła wystawa, poświęcona postaci polskiego papieża, przekazana przez Centrum Myśli Jana Pawła II w Warszawie.
Budowa nowego kościoła trwała od 2012 roku; kilka lat wcześniej administracja Togliatti wyznaczyła działkę, na której miała stanąć świątynia. Kamień węgielny pochodzi z Jasnej Góry i przekazany został przez ojców paulinów podczas pielgrzymki katolików z Togliatti do Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej.
Togliatti, które do połowy lat 60. nosiło nazwę Stawropol nad Wołgą, jest dużym ośrodkiem miejskim, liczącym około 1 mln mieszkańców. Szybki rozwój przemysłu motoryzacyjnego przyciągnął w okresie powojennym nowych mieszkańców ze wszystkich ówczesnych republik ZSRR, którzy przybywali tu do pracy.
Po rozpadzie ZSRR mieszkańcy, którzy związani byli z wyznaniem katolickim, zwrócili się o skierowanie do Togliatti księdza katolickiego. Najpierw opiekę duszpasterską sprawował duchowny z odległej o 120 km Samary. W 2004 roku do Togliatti przybyli redemptoryści z Polski, którzy od tego czasu prowadzą miejscową parafię.
Skomentuj artykuł