[PILNE] Jest decyzja Synodu ws. wyświęcania żonatych mężczyzn

[PILNE] Jest decyzja Synodu ws. wyświęcania żonatych mężczyzn
1 rok temu
PAP / ml

Synod biskupów na temat Amazonii, zakończony w sobotę, opowiedział się za możliwością wyświęcania na księży żonatych stałych diakonów. To jeden z najciekawszych punktów ogłoszonego w sobotę dokumentu podsumowującego obrady.

W dokumencie mowa jest o możliwości "wyświęcania mężczyzn - odpowiednich i uznanych przez wspólnotę - którzy będą mieli owocny diakonat stały i otrzymają właściwe przygotowanie do kapłaństwa, mając rodzinę prawnie założoną i trwałą".

Dlatego, jak zaznaczono w jednym z przegłosowanych punktów, kompetentne władze muszą ustanowić "kryteria i dyspozycje" w tej sprawie.

Trzytygodniowe obrady odbywały się pod hasłem "Amazonia: nowe drogi dla Kościoła i ekologii integralnej".

Przedstawiony dokument będzie podstawą dla adhortacji apostolskiej, jaką napisze papież Franciszek jeszcze w tym roku.

 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Leszek Śliwa
9,95 zł
19,90 zł

Kto był najważniejszym człowiekiem w życiu papieża Franciszka?
Co to jest milonga i dlaczego uwielbiał ją młody Jorge?
Co stało się 21 września 1953 r.?
Jakie są ulubione książki i filmy Franciszka?

Skomentuj artykuł

[PILNE] Jest decyzja Synodu ws. wyświęcania żonatych mężczyzn
Komentarze (7)
~Ola Żak
29 października 2019, 18:21
Jeśli prześledzimy historię Kościoła, dowiemy się, że celibat nie zawsze obowiązywał. Nie oszukujmy się, celibat bardzo ciąży niektórym duchownym. Ilość skandali seksualnych powinna dać do myślenia.
AS
~Adrian Sieniawski
25 listopada 2019, 07:28
Celibat wprowadzono we wczesnym średniowieczu. Od tamtego czasu jakoś nie "ciążył" na masową skalę, a teraz nagle to się zmieniło? Niektórzy księża stali się zbyt wygodni?
MK
~Małgorzata Kowalczyk
28 października 2019, 23:15
Naturalny dla kościoła jest czas prześladowania ,a wtedy bardzo trudno jest księdzu żonatemu nie troszczyć się przede wszystkim o własną rodzinę warto poczytać o kościele prawoslawnym w Rosji w czasie rewolucji październikowej b
ZM
~Zofia Maria
28 października 2019, 14:28
Pewien flmily, pobożny, żonaty katolik został wyświęcony na diakona i teraz pilnuje aby go tytułować per diakon i gwiazdorzy..
A
~Anna Maria Nowak
28 października 2019, 13:46
Moim zdaniem nie powinno wyswiecać się osób żonatych , napewno Pan Jezus jest temu przeciwny. Oni maja juz powołanie i z tego będą rozliczani, tylko osoby wolnego stanu powinny przyjmować święcenia, które chcą się poświęcić Bogu i ludziom. Przyciągać ludzi młodych aby zapełniali seminarium. Osoby żonate będą połowiczni, nie będą dobrze służyć , ani swojej rodzinie ani Kościołowi.
PW
Piotr W
29 października 2019, 10:43
A czy w sytuacji braku księży nie jest lepszy "połowiczny" księdz niż żaden? Czy jeśli taki ksiądz odprawi Mszę raz w tygodniu to czy jego rodzina na tym ucierpi? Czy jego środowisko, w którym nie ma księdza od lat, a Msza jest raz w miesiącu lub rzadziej, nie zyska na tym, że będą mieli takiego "połowicznego" księdza?
GS
~Grzegorz Sokolowski
27 października 2019, 08:51
To chyba nic nowego. Konwertyci już dawno tak mieli...

Skomentuj artykuł

[PILNE] Jest decyzja Synodu ws. wyświęcania żonatych mężczyzn
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.