[PILNE] Zmiany w przepisach dotyczących pogrzebu z urną. Co uzgodnili polscy biskupi?

[PILNE] Zmiany w przepisach dotyczących pogrzebu z urną. Co uzgodnili polscy biskupi?
Polscy biskupi uzupełnili zasady dot. pogrzebu z urną (fot. depositphotos.com)
KAI / tk

Nad uzupełnieniem przepisów liturgicznych dotyczących chrześcijańskiego pogrzebu z urną pracowali biskupi na 396. zebraniu plenarnym KEP na Jasnej Górze. Wprowadzone zostały trzy uzupełnienia dotyczące m.in. przypadku kremacji księdza lub biskupa, które ma teraz zatwierdzić watykańska Dykasteria ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów.

Podczas 396. zebrania plenarnego biskupi omawiali kolejny etap prac nad dokumentem o obrzędzie pogrzebowym dotyczącym pochówku z urną. Nad tym dokumentem pracuje Komisja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów przewodnictwem bp. Piotra Gregera. Kolejny etap zostanie zaprezentowany i poddany pod głosowania.

Kilka lat temu polscy biskupi postanowili uregulować kwestię tekstów liturgicznych pogrzebów z urnami, ponieważ zreformowane po Soborze Watykańskim II księgi liturgiczne zawierały jedynie formuły dotyczące obrzędów nad trumną z ciałem. Przygotowano pierwszą wersję dokumentu opisującego obrzędy chrześcijańskiego pogrzebu z obecnością urny i został on wysłany do zatwierdzenia przez watykańską Dykasterię ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów. Ta jednak zwróciła uwagę na potrzebę wprowadzenia uzupełnień.

Zmiany w przepisach dotyczących pogrzebu z urną

Jak powiedział bp Greger, uzupełnienia, nad którymi pracowała Komisja KEP ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, dotyczą trzech kwestii. - Pierwsza dotyczy tego, co już istnieje w praktyce, czyli urna jest w kościele, idziemy na cmentarz... A co, jeśli ktoś sobie zażyczy pełne obrzędy, z pierwszą stacją w domu? To zatem zostało uzupełnione. Ponadto chodziło o wyodrębnienie z całego bloku czytań mszalnych, które są w rytuale, tych, które nadają się do sprawowania przy obrzędzie z urną - wskazał bp Greger.

Trzecie uzupełnienie dotyczyć ma przypadków kremacji księdza lub biskupa. - W przypadku obecności trumny jest powiedziane, że można zaznaczyć, kim był zmarły poprzez położenie na trumnie mszału, stuły, czasem biretu czy kielicha. I to się czyni. A co z urną? Tej kwestii ostatecznie nie rozwiązaliśmy. Zostało to zostawione do dowolnej decyzji w każdym przypadku, bo takie przypadki będą się zdarzały naprawdę sporadycznie, choć kilka już się zdarzyło. Natomiast zostało postanowione, bo tu była dyskusja, że urna będzie okadzana. Argument jest tu bardzo prosty, per analogiam do okadzania relikwii, co w przypadku ich instalacji jest czynione z obowiązku - powiedział bp Greger.

Uzupełnienia te zostały zatwierdzone przez zebranie plenarne i przesłane do Dykasterii ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów.

W 2016 r. Kongregacja Nauki Wiary opublikowała Instrukcję „Ad resurgendum cum Christo”, dotyczącą pochówku ciał zmarłych oraz przechowywania prochów w przypadku kremacji. Podkreśla ona, że preferowaną formą pochówku jest ta tradycyjna, jednakże „Kościół nie dostrzega przyczyn doktrynalnych, by zakazać takiej praktyki, jako że kremacja zwłok nie dotyczy duszy i nie uniemożliwia boskiej wszechmocy wskrzeszenia ciała, a więc nie zawiera obiektywnego zaprzeczenia doktryny chrześcijańskiej na temat nieśmiertelności duszy i zmartwychwstania ciała”.

Źródło: KAI / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

[PILNE] Zmiany w przepisach dotyczących pogrzebu z urną. Co uzgodnili polscy biskupi?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.