Pismo Św. - "busola na drogach naszego życia"
O tym, że Pismo Święte należy traktować jak „busolę na drogach naszego życia” mówił arcybiskup Stanisław Gądecki podczas sympozjum na temat adhortacji apostolskiej, podsumowującej Synod Biskupów o Biblii.
Tytuł odbywającego się w Poznaniu pierwszego na ten temat ogólnopolskiego sympozjum brzmi: „Słowo Boże w życiu i misji Kościoła. Praktyczne wskazania posynodalnej adhortacji apostolskiej Ojca Świętego Benedykta XVI „Verbum Domini”. Jego organizatorami są Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu, Wydział Teologiczny, Zakład Egzegezy Starego i Nowego Testamentu oraz Archidiecezja Poznańska.
Sympozjum poświęcone jest podpisanej przez papieża Benedykta XVI we wrześniu 2010 roku adhortacji − dokumentu podsumowującego obrady Synodu Biskupów w 2008 roku. Był on poświęcony Słowu Bożemu w życiu i misji Kościoła. Inicjatorem poznańskiego sympozjum biblijnego jest abp Gądecki, który osobiście uczestniczył w Synodzie Biskupów.
„Głównym celem adhortacji od samego początku jest pragnienie, aby dać pewne podstawy, wytyczne do tego, co niesie ze sobą życie Kościoła w świetle Słowa Bożego” – przypomniał w swoim wystąpieniu metropolita poznański. Zaznaczył, że podczas obrad Synodu Biskupów podkreślano, że „Pismo Święte jest nie tylko formacyjne, ale jest również przemieniające dla tego, kto się z nim spotyka”.
„Tymczasem badania socjologiczne dowodzą, że około 50 proc. ludzi w Europie twierdzi, że Biblia jest dla nich zbyt trudną i niezrozumiałą lekturą” – zauważył abp Gądecki dodając, że płynie „stąd wniosek, że samo Pismo Święte nie wystarcza, by człowiek mógł z niego wyprowadzić wiążące przesłanie. Ten proces musi dokonać się we wspólnocie Kościoła”.
Abp Gądecki podkreślił też, że „trzeba traktować Pismo Święte jak busolę na drogach naszego życia”. „Biblia nie jest wydumanym narzędziem do operacji na ludzkim umyśle, ale jest sprawdzoną przez wieki drogą wskazującą człowiekowi przejście do większego sensu i do odnalezienia samego siebie. Prawdziwa świętość wyrasta ze Słowa Bożego i nim się karmi – przypomniał prelegent.
Podczas Synodu Biskupów w 2008 roku metropolita poznański był za pośrednictwem Internetu w stałym kontakcie z wiernymi z Polski, zwłaszcza z terenu archidiecezji poznańskiej. Relacjonował on bowiem prace synodu i swoje przemyślenia na ten temat za pośrednictwem blogu, czyli dziennika internetowego, którego prowadzenia podjął się od pierwszego dnia obrad synodalnych. Zapoznać można się z nim wchodząc na stronę: www.archpoznan.pl/blog.
Skomentuj artykuł