PKWP: przemoc wobec chrześcijan osiąga na świecie coraz wyższy poziom

PKWP: przemoc wobec chrześcijan osiąga na świecie coraz wyższy poziom
PAP / kk

Przemoc wobec chrześcijan osiąga na świecie coraz wyższy poziom; prześladowania najbardziej zaostrzyły się w Azji Południowej i Wschodniej – wynika z raportu Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie (PKWP), którego wnioski zaprezentowano w środę w Poznaniu.

Przed poznańskim Sanktuarium Świętego Józefa w środę wieczorem modlono się za prześladowanych chrześcijan.

Jak podkreślono w trakcie wydarzenia, chrześcijaństwo jest najbardziej prześladowaną religią świata, tymczasem wielu ludzi nie wie nic o skali problemu. Tę skalę obrazuje najnowszy raport PKWP "Prześladowani i zapomniani? Raport o chrześcijanach uciskanych za wiarę 2017 -2019".

Jak wskazano w dokumencie, na całym świecie chrześcijanie są głównym celem brutalnych działań ekstremistów, którzy uderzają w ich wspólnoty, traktując je jako pośrednie uderzenie w cywilizację Zachodu. Problem najbardziej wzmógł się w Azji Południowej i Wschodniej; jest to obecnie najgorętsze miejsce w regionie, jeśli chodzi o prześladowania.

DEON.PL POLECA

"Ataki na kościoły na Sri Lance i Filipinach pokazują, że istnieje teraz «swoisty tercet», któremu muszą stawić czoła chrześcijanie w Azji Południowej i Wschodniej: ekstremizm islamski, populistyczny nacjonalizm i reżim autorytarny" – podał PKWP.

W niektórych częściach Afryki chrześcijanie są zagrożeni przez próbujących wyeliminować Kościół islamistów. Prześladowania chrześcijan w głównych krajach Bliskiego Wschodu tj. Syria i Irak częściowo ustały po okresie ludobójstwa z początku dekady, jednak skutki tego ludobójstwa są na tyle dotkliwe, że wiele tamtejszych chrześcijańskich społeczności może się już nie odrodzić.

Jak wskazano, sytuacja chrześcijan pogorszyła się, w porównaniu z ustaleniami raportu sprzed dwóch lat, w takich krajach, jak: Chiny, Filipiny, Sri Lanka, Republika Środkowoafrykańska, Indie i Birma. W krajach takich, jak Egipt czy Pakistan najbardziej cierpią chrześcijańskie kobiety, które są porywane, zmuszane do konwersji a także wykorzystywane seksualnie.

Według cytowanych w raporcie wyliczeń, w 2018 roku 73 kraje z 245 milionami chrześcijan "wykazywały ekstremalne, bardzo wysokie lub wysokie poziomy prześladowań"; wskazano, że codziennie 11 chrześcijan ginie za wiarę w 50 krajach, gdzie sytuacja jest najgorsza. Jak podkreślono, badania konsekwentnie pokazują, że przemoc wobec chrześcijan osiąga coraz wyższy poziom.

Obejmujący okres od lipca 2017 r. do lipca 2019 r. raport bada kluczowe wydarzenia w 12 krajach, które są przedmiotem szczególnej troski o chrześcijan cierpiących z powodu łamania praw człowieka. Opiera się na relacjach zebranych przez personel organizacji PKWP, którzy odwiedzili kraje uznane za miejsca prześladowania chrześcijan.

Spotkanie modlitewne w intencji prześladowanych chrześcijan zorganizowano w środę wieczorem przed Sanktuarium Świętego Józefa w Poznaniu. O sytuacji w krajach, w których chrześcijanie cierpią prześladowania mówili goście z Nigerii i Iraku. Fasada poznańskiej świątyni została podświetlona na czerwono w geście solidarności z cierpiącymi ze względu na wyznawaną wiarę.

Obecny na spotkaniu modlitewnym poznański biskup Damian Bryl podkreślił, że o prześladowanych chrześcijanach na świecie trzeba mówić dużo i głośno.

"Żyjemy tu, w Poznaniu, ale myślimy o ludziach, którzy mieszkają w innych krajach. Oni są nam bliscy; jeśli dzieje się im krzywda – nie chcemy być wobec nich obojętni. Tworzymy jeden Kościół" – powiedział bp Bryl.

Dyrektor biura regionalnego PKWP w Poznaniu ks. Paweł Kaczmarczyk zaznaczył, że Polska, kraje UE, międzynarodowe społeczności "mogłyby zrobić dużo więcej i mogłyby wywrzeć większą presję" w kwestii losów chrześcijan zamieszkujących kraje im nieprzyjazne.

"Na pewno możemy zrobić więcej. Z wiedzą o skali prześladowań chrześcijan trzeba docierać do jak najszerszego grona odbiorców. Potrzebna jest pomoc modlitewna, ale też materialne wsparcie konkretnych dzieł – chociażby projektów humanitarnych" – powiedział.

Spotkanie modlitewne w Poznaniu jest elementem tzw. Red Week – przedsięwzięcia o zasięgu ogólnoświatowym. W minionych latach uczestniczyły w nim takie miasta jak Rzym, Londyn, Paryż, Aleppo czy Rio de Janeiro.

W tych miastach podświetlane były reprezentacyjne i najbardziej charakterystyczne budowle. Poznań jest pierwszym miastem z tegorocznej edycji, które rozpoczęło ogólnoświatowy cykl iluminacji budynków.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

PKWP: przemoc wobec chrześcijan osiąga na świecie coraz wyższy poziom
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.