Płock: bp Libera przedłużył do odwołania dyspensę od obowiązku udziału w niedzielnej Mszy św.

Płock: bp Libera przedłużył do odwołania dyspensę od obowiązku udziału w niedzielnej Mszy św.
(fot. BP KEP)
1 rok temu
KAI / sz

Biskup płocki Piotr Libera w związku z pandemią przedłużył do odwołania dyspensę od udziału w obowiązku niedzielnej i świątecznej Mszy św. Jednocześnie prosi o udział w nich poprzez transmisje w mediach. Wzywa do modlitwy za osoby dotknięte pandemią oraz tych, którzy im pomagają.

W związku z trwającą pandemią COVID-19, zgodnie z kan. 87 § 1, kan. 1245 i kan. 1248 § 2 Kodeksu Prawa Kanonicznego, bp Libera przedłużył do odwołania dyspensę od obowiązku uczestnictwa we Mszy św. w niedziele i święta nakazane, dla wszystkich wiernych diecezji płockiej oraz wszystkich osób przebywających na jej terenie. Przypomina, że skorzystanie z dyspensy oznacza, że nieobecność na Mszy św. we wskazanym czasie nie jest grzechem.

„Jednocześnie proszę, aby osoby korzystające z dyspensy trwały na osobistej i rodzinnej modlitwie, podejmowały dzieła miłosierdzia oraz na różne inne sposoby wyrażały i realizowały swoje poczucie przynależności i odpowiedzialności za wspólnotę Kościoła, szczególnie w jego lokalnym wymiarze. Zachęcam też do duchowej łączności ze wspólnotą Kościoła poprzez transmisje radiowe, telewizyjne lub internetowe” - napisał biskup płocki.

Ponadto poprosił, aby w miarę możliwości nadal organizować transmisje z parafialnych celebracji liturgicznych. W przypadku trudności organizacyjnych zachęca do informowania wiernych o propozycjach ogólnopolskich, których spis znajduje się na stronie Konferencji Episkopatu Polski www.episkopat.pl w zakładce „Transmisje Mszy Świętych i nabożeństw”.

Pasterz Kościoła płockiego zwrócił się też do księży, osób życia konsekrowanego i wiernych świeckich o modlitwę za osoby dotknięte pandemią koronowirusa oraz za wszystkich, którzy chorym pomagają: lekarzy, personel medyczny i służby sanitarne oraz za przedstawicieli władz podejmujących trudne decyzje zmierzające do zwalczenia pandemii.

„Módlmy się również o pokój serc i łaskę głębokiego nawrócenia dla każdego z nas. Miłosiernemu Bogu polecajmy wszystkich zmarłych na skutek panującej pandemii” – wezwał bp Piotr Libera.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Jacek Prusak SJ, Sławomir Rusin
20,96 zł
29,95 zł

Dojrzała wiara to zgoda na obcowanie z Tajemnicą

Czy psychologia jest wrogiem wiary? A może doprowadzi do tego, że uwierzę głębiej? Czy wyznacznikiem bliskości z Bogiem są emocje? Co Pismo Święte mówi o orientacji seksualnej?...

Skomentuj artykuł

Płock: bp Libera przedłużył do odwołania dyspensę od obowiązku udziału w niedzielnej Mszy św.
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.