Płock: Poczta Polska wyda znaczek ze św. Stanisławem Kostką

Płock: Poczta Polska wyda znaczek ze św. Stanisławem Kostką
(fot. Paweł Brożyniak SJ)
KAI / jp

W Roku św. Stanisława Kostki - głównego patrona diecezji płockiej - Poczta Polska S.A. wyda znaczek pocztowy z tym świętym, w roku 450. rocznicy jego śmierci oraz na 100-lecie odzyskania niepodległości.

Znaczek ukaże się 19 sierpnia, zainauguruje serię "Patroni Polski", zostanie zaprezentowany podczas diecezjalnej uroczystości Roku Jubileuszowego św. Stanisława Kostki, pochodzącego z Rostkowa w diecezji płockiej.

DEON.PL POLECA
Znaczek pocztowy przedstawiający św. Stanisława Kostkę zainauguruje serię "Patroni Polski". Wykorzystano na nim wizerunek świętego z obrazu Elżbiety Plewy-Hoffmann (z 1996 r.).

Obraz ten znajduje się aktualnie w Sanktuarium św. Stanisława Kostki w Rostkowie koło Przasnysza w diecezji płockiej - w tej miejscowości w 1550 roku przyszedł na świat św. Stanisław Kostka. Poczta Polska S.A wyda też tzw. kopertę FDC, czyli kopertę wydawaną w pierwszym dniu obiegu znaczków, w limitowanej wersji.

DEON.PL POLECA

Na kopercie tej umieszczono logotyp serii "Patroni Polski", zdjęcie kościoła św. Andrzeja na Kwirynale, gdzie znajdują się relikwie św. Stanisława Kostki oraz kopia jego własnoręcznej prośby z 27 października 1567 r. o rozmowę kwalifikacyjną, aby zostać przyjętym do nowicjatu jezuitów w Rzymie, z autentycznym podpisem świętego.

Na kopercie znajduje się też stempel z symbolem Towarzystwa Jezusowego i nazwą urzędu Pocztowego Przasnysz 1, który został wyznaczony na dzień pierwszego dnia obiegu znaczka. Ukaże się też okolicznościowa karta pocztowa ze św. Stanisławem Kostką.

Będzie na niej symbol serii "Patroni Polski", fragment wizerunku świętego z obrazu Elżbiety Plewy-Hoffmann, zarys wieży kościoła w Rostkowie, a w tle - fragment listu świętych: Piotra Kanizjusza do Franciszka Borgiasza - generała Zakonu Jezuitów o Stanisławie Kostce ("Wiążemy z nim wielkie nadzieje").

Ponadto opublikowany zostanie folder emisji "Patroni Polski" ze św. Stanisławem Kostką w wersji limitowanej (nie będzie dostępny w sprzedaży, otrzymają go goście diecezjalnej uroczystości w Rostkowie 19 sierpnia br. oraz członkowie Konferencji Episkopatu Polski, która odbędzie się w dniach 25-26 września br. w Płocku). Folder ten wyjaśnia ideę znaczka, zawiera życiorys świętego po polsku i po angielsku, graficznie nawiązuje do koperty pierwszego obiegu i karty pocztowej.

Umieszczono na nim podziękowania Poczty Polskiej S.A. dla osób i instytucji zaangażowanych w powstanie znaczka. Wydawcą znaczka ze św. Stanisławem Kostką jest Biuro Filatelistyki Poczty Polskiej S.A., z inicjatywy biskupa płockiego Piotra Libery. Z jego ramienia sprawę koordynował ks. dr Wojciech Kućko, dyrektor wydziału ds. rodzin Kurii Diecezjalnej Płockiej, we współpracy z ks. Janem S. Cegłowskim, emerytowanym proboszczem parafii św. Jana Kantego w Mławie.

Znaczek zaprojektował Bożydar Grozdew.Prezentacja znaczka będzie miała miejsce 19 sierpnia w Rostkowie, w dniu centralnej diecezjalnej uroczystości Roku Jubileuszowego św. Stanisława Kostki. Od tego dnia znaczki te będą także dostępne w około 150 wybranych urzędach Poczty Polskiej w Polsce.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Płock: Poczta Polska wyda znaczek ze św. Stanisławem Kostką
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.