Biskupi Meksyku nie chcą powtórzyć błędów z Chile. Opublikowali specjalny dokument

Biskupi Meksyku nie chcą powtórzyć błędów z Chile. Opublikowali specjalny dokument
(fot. shutterstock.com)
Beata Zajączkowska / vaticannews.va / pk

Meksyk jest kolejnym krajem, w którym episkopat przygotował specjalny "Protokół ochrony nieletnich w przypadku nadużyć ze strony przedstawicieli Kościoła". Jak podkreśla sekretarz meksykańskiego episkopatu, sercem dokumentu jest ochrona dzieci i kultura prewencji.

Nadużycia wobec nieletnich są zbrodniami, które ze wszelkich sił muszą być karane zarówno przez prawo cywilne, jak i kanoniczne. Przypomina o tym świeżo opublikowany dokument, który, jak wskazuje bp Alfonso Miranda Guardiola, jest wyrazem zdecydowanego wcielania w życie przez Kościół w Meksyku polityki zero tolerancji wobec nadużyć.

Sekretarz meksykańskiego episkopatu wskazuje, że na tej drodze Kościół stawia na transparentność i ochronę nieletnich. - Kultura prewencji musi iść w parze z dobrą selekcją kandydatów do kapłaństwa. Do tych dwóch zasad należy dopisać jeszcze odpowiednio przygotowaną drogę formacji w seminariach, pogłębioną o towarzyszenie duchowe i wsparcie psychologiczne - wskazuje bp Miranda Guardiola.

Papież Franciszek napisał list do wiernych w Chile: "Nigdy więcej nadużyć i systemu ukrywania ich">>

Przyjęty Protokół jasno precyzuje zasady postępowania w przypadku pojawienia się oskarżenia o nadużycia. Natychmiast rozpoczyna się śledztwo, a o wszystkim informowane są odpowiednie władze cywilne i kościelne. Ma to fundamentalne znaczenie dla natychmiastowego rozpoczęcia procesu, zarówno cywilnego, jak i kanonicznego. - Naszym zamiarem jest nie tylko promowanie polityki tolerancji zero wobec nadużyć, ale także uczynienie wszystkiego co w naszej mocy, by nie powtórzyły się one nigdy więcej w przyszłości - podkreśla sekretarz meksykańskiego episkopatu.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Biskupi Meksyku nie chcą powtórzyć błędów z Chile. Opublikowali specjalny dokument
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.