Po co jest celibat? Większość Polaków uważa, że powinny zajść zmiany
Zdecydowana większość Polaków uważa, że celibat powinien zostać zniesiony, a niektórzy upatrują w nim przyczyny nadużyć seksualnych w Kościele. Statystyka jest przytłaczająca.
"Jak celibat wpływa na życie kapłanów i całego Kościoła?" - pyta Michał Jóźwiak na łamach portalu misyjne.pl.
W tekście "Celibat na ławie oskarżonych" przytacza opinię Polaków o celibacie księży. Większość twierdzi, że powinien zostać zniesiony. Niektórzy widzą w nim przycyznę nadużyć seksualnych, co obrazują badania IPSOS z maja 2019 r., które przywołuje Jóźwiak. Aż 65% ankietowanych opowiedziało się za zniesieniem celibatu dla księży, a jedynie 27% nie chce zmiany.
Kiedyś nie było celibatu
Autor tekstu przypomina, że celibat nie istniał w Kościele od zawsze. W pierwszych wiekach nawet papieże miewali małżonki, zaś w Polsce jeszcze do końca XII wieku wyświęcano żonatych mężczyzn. "Celibat został ostatecznie wprowadzony w 1123 r. podczas Soboru Laterańskiego I zwołanego przez Kaliksta II. W Polsce obowiązywał od 1197 r., początkowo był jednak domeną zakonów, w których składa się ślub czystości" - pisze Jóźwiak i przypomina, że jeszcze na ostatnim soborze dyskutowano kwestię dobrowolności celibatu.
Wykorzystywanie w innych kościołach
Jak ma się obowiązkowy celibat do nadużyć seksualnych? W tekście zostaje przytoczona opinia seksuolog Patrycji Kurowskiej, które twierdzi, że "celibat jest czynnikiem wpływającym na wzrost nadużyć seksualnych w Kościele". Zdaniem psycholog "każdy z nas posiada popęd seksualny i potrzeby seksualne", które z kolei są tłumione przez księży. Inną opinię mają watykańscy eksperci. Ks. dr Stephen Rossetti, teolog i psycholog, podaje, że "większość osób molestujących dzieci na świecie jest w związkach małżeńskich", a Hans Zollner SJ - papieski ekspert ds. wykorzystywania seksualnego nieletnich - dodaje, że wśród żonatych pastorów odsetek nadużyć jest większy niż w Kościele katolickim.
Całość artykułu przeczytasz na portalu misyjne.pl
Skomentuj artykuł