Bliski współpracownik papieża: Franciszek pozwoli na kapłaństwo żonatych mężczyzn

Bliski współpracownik papieża: Franciszek pozwoli na kapłaństwo żonatych mężczyzn
(fot. Grzegorz Gałązka / galazka.deon.pl)
CruxNow / kk

Kardynał Walter Kasper, bliski doradca papieża Franciszka, twierdzi, że papież wyrazi zgodę na święcenie viri probati, czyli żonatych mężczyzn, jeśli tylko zostanie o to poproszony przez delegatów na zbliżającym się synodzie dotyczącym Amazonii.

"Jeśli biskupi wyrażą wspólną zgodę na wyświęcanie żonatych mężczyzn (…), to sądzę, że papież to zaakceptuje" - mówił kardynał Kasper w wywiadzie udzielonym "Frankfurter Rundschau". "Celibat nie jest ani dogmatem, ani niezmienną praktyką" - dodaje niemiecki teolog.

"Osobiście jestem wielkim zwolennikiem utrzymania celibatu jako obowiązkowej drogi życia poświęconego dla Jezusa Chrystusa, ale to nie wyklucza, że żonaci mężczyźni mogliby pełnić kapłańską służbę w szczególnych wypadkach" - podkreśla kardynał.

Papież odniósł się do kwestii celibatu podczas konferencji prasowej na pokładzie samolotu z Panamy po Światowych Dniach Młodzieży. Mówił wtedy:

DEON.PL POLECA

"Osobiście uważam, że celibat jest darem dla Kościoła. Po drugie, nie zgadzam się, by pozwolić na celibat opcjonalny: mogła by jedynie pozostać taka możliwość w miejscach najodleglejszych - myślę o wyspach Pacyfiku ... Ale czym innym jest myślenie o takim rozwiązaniu, kiedy istnieje potrzeba duszpasterska, tam pasterz musi myśleć o wiernych"

Papież przywołał wtedy opinię biskupa Lobingera, który dopuszczał, że "można wyświęcić starszego żonatego mężczyznę (…), ale jedynie po to, aby sprawował munus sanctificandi, to znaczy, aby sprawował Mszę św., sakrament pojednania i namaszczenia chorych". Franciszek stwierdził wtedy, że należy dokładnie przemyśleć tę kwestię, zwłaszcza wtedy, gdy wiąże się ona z brakiem księży.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Papież Franciszek, Dominique Wolton

„Niczego się nie boję…”
Papież Franciszek podsumowuje pięć lat swojego pontyfikatu

Zwolennicy nazywają go prorokiem, zagorzali krytycy – heretykiem. Od momentu objęcia urzędu wprowadza rewolucyjne zmiany w Kurii Rzymskiej. Zadziwia świat, rezygnując z mieszkania...

Skomentuj artykuł

Bliski współpracownik papieża: Franciszek pozwoli na kapłaństwo żonatych mężczyzn
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.