Pochowano ostatniego kapłana więźnia Dachau

7 lat temu
KAI / slo

Ks. Leon Stępniak, ostatni z mieszkających w Polsce księży więzionych w obozie hitlerowskim w Dachau został pochowany na cmentarzu w Wonieściu w archidiecezji poznańskiej. Dwa tygodnie temu ukończył sto lat.

- Żywię nadzieję, że Jego przykład, a także wstawiennictwo u Boga wyprosi nowych tak samo mężnych kapłanów na niełatwy czas, który przeżywamy - mówił podczas uroczystości pogrzebowych abp Stanisław Gądecki.

Metropolita poznański przypomniał najważniejsze fakty z długiego życia ks. Stępniaka. - Po studiach filozoficzno-teologicznych w Gnieźnie i Poznaniu przyjął święcenia kapłańskie z rąk Prymasa Polski kard. Augusta Hlonda w dniu 3 czerwca 1939 r. w katedrze poznańskiej. Niedługo cieszył się pracą na pierwszej placówce w Kębłowie. Gdy wybuchła II wojna światowa, dla księdza Leona zaczęła się prawdziwa droga krzyża - mówił abp Gądecki.

Wiceprzewodniczący Episkopatu Polski przypomniał, iż ks. Stępniak był aresztowany przez Gestapo, internowany w klasztorze w Lubiniu i w Forcie VII w Poznaniu, a następnie przewieziony do obozu koncentracyjnego w Dachau. - Udręki i cierpienia obozowe nie zdołały zgasić w nim miłości do Chrystusa i Kościoła. Mógł za św. Pawłem powiedzieć: "Któż zdoła odłączyć nas od miłości Chrystusowej" - podkreślił abp Gądecki.

Po uwolnieniu przez wojska amerykańskie z Dachau, ks. Stępniak wrócił do ojczyzny i pełnił posługę duszpasterską w Swarzędzu, Grodziszczku, Gieczu, Wonieściu i Kościanie. Na emeryturze pomagał także w duszpasterstwie w archidiecezji szczecińskiej, został odznaczony godnością kanonika honorowego Kapituły Metropolitalnej w Poznaniu i godnością kanonika honorowego Kapituły Kolegiackiej w Stargardzie Szczecińskim.

- Śp. ksiądz kanonik Leon mimo trudnych przejść obozowych był zawsze pogodny i uśmiechnięty. Dawał świadectwo głębokiego zjednoczenia z Bogiem i mógł powtórzyć za Maryją: "Bóg mi radością serca i weselem ducha" - mówił abp Gądecki.

Ciało ks. Leona Stępniaka złożono w grobowcu na cmentarzu parafialnym w Wonieściu.

KL Dachau był pierwszym niemieckim obozem koncentracyjnym, założonym w 1933 roku w opuszczonej fabryce amunicji na obrzeżach Dachau koło Monachium. W czasie II wojny światowej Dachau był głównym obozem dla duchownych Kościoła katolickiego, głównie z Polski. Ocenia się, że spośród trzech tysięcy więzionych tam kapłanów, ponad tysiąc poniosło śmierć męczeńską.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Pochowano ostatniego kapłana więźnia Dachau
Komentarze (0)

Skomentuj artykuł

Pochowano ostatniego kapłana więźnia Dachau
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.