Podróż do "ziemi obiecanej" - niezwykła historia Yohanesa [FILM]

Podróż do "ziemi obiecanej" - niezwykła historia Yohanesa [FILM]
107. Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy. Zdj.: Prazisss/depositphotos.com
Deon.pl

Yohanes opuścił Erytreę z powodu niestabilnej sytuacji politycznej i gospodarczej, jaka powstała po wybuchy wojny erytrejsko-etiopskiej w 1998 roku. Wojna zakończyła się porozumieniem podpisanym w grudniu 2000 roku, ale napięcie między oboma krajami nie maleje do dziś.

Sytuację w kraju pogarszają rządy prezydenta Isajasa Afewerki, który wprowadził system wzorowany na maoistowskim, co wyniszczoną wojną gospodarkę zrujnowało do reszty. Afewerki, twórca Ludowego Frontu na rzecz Demokracji i Sprawiedliwości, jedynej legalnie działającej partii w Erytrei ma także zapędy dyktatorskie, co objawia się między innymi całkowitym blokowaniem działalności mediów -- w rankingu organizacji obrony wolności prasy, „Reporterzy bez Granic", Erytrea zajmuje ostatnie, 179. miejsce na świecie.

Swoją podróż do "Ziemi Obiecanej" Yohanes rozpoczął w 2006 roku, po półrocznym pobycie w więzieniu, do którego trafił za odmowę ponownej służby w wojsku. Po 3 dniach, trwającej dzień i noc, pieszej wędrówki przez pustynię trafił na granicę z Sudanem, w którym spędził następnie ponad półtora roku. W 2008 roku, między innymi z powodu konfliktu w Darfurze i napięć między północą Sudanu, a południem kraju, zdecydował się na niebezpieczną ucieczkę przez pustynię do Libii.

Na Maltę Yohanes trafił w 2008 roku. Dopiero 3 lata później uzyskał status uchodźcy. Obecnie pracuje jako tłumacz w Jesuit Refugee Service na Malcie, ale, jak sam mówi, jego podróż się jeszcze nie skończyła. W obawie o życie i bezpieczeństwo najbliższych, którzy zostali w Erytrei, Yohanes ciągle musi chronić swoją tożsamość.

Źródło: Deon.pl

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Papież Franciszek, Domenico Agasso

Papież mówi głośno o tym, o czym sami boimy się nawet pomyśleć

Franciszek nie dzieli ludzi na wierzących i niewierzących. Wyciąga rękę do wszystkich i tłumaczy, że pandemia jest sygnałem alarmowym. „Potrzebujemy planu, by znów...

Skomentuj artykuł

Podróż do "ziemi obiecanej" - niezwykła historia Yohanesa [FILM]
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.