Podziały nie mogą spowodować utraty wiernych
Żarliwy apel o przezwyciężenie słabości i podziałów oddzielających katolików i prawosławnych wystosował papież do honorowego zwierzchnika prawosławia, patriarchy Bartłomieja I z okazji święta patronalnego Patriarchatu Konstantynopolitańskiego, św. Andrzeja. Orędzie Ojca Świętego odczytano publicznie na zakończenie Boskiej Liturgii (Eucharystii) w kościele patriarchalnym w Fanarze. Papież podkreślił iż nie wolno pozwolić, aby w wyniku podziałów, ubyło wiernych.
W swoim przesłaniu Benedykt XVI zauważył, że doroczna wymiana delegacji z okazji uroczystości liturgicznych - świętych Piotra i Pawła w Rzymie oraz św. Andrzeja w Konstantynopolu jest konkretnym wyrazem jednoczących obydwa Kościoły więzów braterstwa.
"Jest to jedność głęboka i realna, choć jeszcze niedoskonała, która nie jest budowana na względach ludzkich, uprzejmości czy konwenansach, lecz na wspólnej wierze w Pana Jezusa Chrystusa" - zaznaczył papież. Ojciec Święty dodał, iż wiara ta została przekazana dzięki głoszeniu i świadectwie apostołów, a potwierdzona krwią męczenników. Na tym fundamencie możliwe jest wspólne podążanie drogą wiodącą do przywrócenia pełnej jedności. "Nasz zamiar podążania w tym kierunku jest niezmienny" - stwierdził Benedykt XVI.
Ojciec Święty wyraził Bartłomiejowi I szczególną wdzięczność za udział w obchodach 50. rocznicy otwarcia II Soboru Watykańskiego i rozpoczęcia Roku Wiary. Wizyta ta pozwoliła na umocnienie więzów przyjaźni łączących papieża i Patriarchę Ekumenicznego, będących motywem wielkiej nadziei na rozwój coraz intensywniejszej współpracy w dawaniu współczesnemu światu ewangelicznego świadectwa. Podziękował też za obecność przedstawiciela Patriarchatu Ekumenicznego podczas obrad Synodu Biskupów poświęconego nowej ewangelizacji.
Benedykt XVI zaznaczył, że jedynym orędziem Kościoła jest "Ewangelia Boża", a jedyną jego metodą jest apostolskie głoszenie, wspierane świadectwem świętości pasterzy i Ludu Bożego. Nawiązując do słów Pana Jezusa "Żniwo wprawdzie wielkie, ale robotników mało" (Łk 10,2) Ojciec Święty stwierdził, że "nie możemy pozwolić, aby się ono zatraciło z powodu naszych słabości i podziałów". Zaznaczył, iż upragniona pełna jedność jest darem Boga, który może uczynić nieskończenie więcej, niż prosimy czy rozumiemy.
W uroczystej Boskiej Liturgii (Eucharystii) w kościele patriarchalnym w Fanarze wzięła udział delegacja watykańska. W jej skład obok przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan, kard. Kurta Koch weszli także sekretarz tej dykasterii, bp Brian Farrell, jej podsekretarz ks. Andrea Palmieri oraz nuncjusz apostolski w Turcji abp Antonio Lucibello.
Delegacja watykańska spotkała się z Patriarchą Ekumenicznym oraz Komisją Synodalną ds. relacji z Kościołem Katolickim. Kard. Koch spotkał się także z przedstawicielami mieszkającej w Stambule wspólnoty katolickiej oraz Komitetem Ekumenicznym Wikariatu Apostolskiego Kościoła Katolickiego w Stambule.
Skomentuj artykuł