Pogrzeb s. Maksymiliany Wojnar, współtwórczyni Forum Szkół Katolickich

Pogrzeb s. Maksymiliany Wojnar, współtwórczyni Forum Szkół Katolickich
(fot. episkopat.pl)
KAI / kk

W bazylice Mariackiej w Krakowie odbyła się Msza św. pogrzebowa s. Maksymiliany Wojnar, prezentki, która 25 lat pracowała na rzecz organizacji szkolnictwa katolickiego w Polsce. Zakonnica zmarła 17 lutego w wieku 77 lat.

Uroczystościom pogrzebowym przewodniczył abp Marek Jędraszewski. Obecni byli również były przewodniczący Komisji Wychowania KEP bp Marek Mendyk oraz sekretarz generalny KEP bp Artur Miziński. W bazylice Mariackiej zgromadzili się także przedstawiciele szkół katolickich oraz wspólnota zakonna sióstr prezentek.

Bp Mendyk w homilii dziękował zmarłej s. Maksymilianie Wojnar za „zawsze otwarte serce i pomoc, jaką obdarowywała jego i jego współpracowników”, a także za „wielkie dzieła, które podejmowała na rzecz szkolnictwa katolickiego w Polsce”. - Bardzo angażowała się w zakładanie nowych placówek. Chętnie wspierała, pomagała, motywowała, aby rozwijało się szkolnictwo katolickie i powstawały coraz to nowe miejsca prawdziwej chrześcijańskiej edukacji, czyli nauczania i wychowywania – wspominał biskup świdnicki. - Bardzo przeżywała, kiedy raz po raz dokonywano reformy systemu edukacji. Z troską pochylała się nad wszelkimi projektami, które mocno dotykały szkolnictwa katolickiego w Polsce – dodał.

- Miała jeszcze wiele planów, miała jeszcze wiele pomysłów, ale w ostatnich latach choroba zabrała jej siły i oderwała od intensywnych zajęć, od ludzi, których tak bardzo kochała – mówił bp Mendyk. Jak podkreślał poddanie się ciężkiemu leczeniu, przejście w stan spoczynku, leżenie w łóżku przez ostatni rok i bycie zależnym od sióstr pielęgniarek nie było dla niej łatwym doświadczeniem. - Ale o wszystkich pamiętała, wszystkim przekazywała pozdrowienia, jak długo mogła, wysyłała sms-y – opowiadał.

DEON.PL POLECA

Do uczestników uroczystości wystosował telegram przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki. Dokument odczytał w bazylice Mariackiej bp Artur Miziński. Przywołując słowa Księgi Przysłów „Niewiastę dzielną któż znajdzie?”, abp Gądecki podkreślał, że w doskonały sposób określają one osobowość śp. s. Maksymiliany. Przypomniał, że zmarła prezentka angażowała się w prace Rady Szkół Katolickich, ale także, od 1973 do 2006 roku pracowała w Biurze Prawnym sekretariatu KEP, współpracując kolejnymi sekretarzami, od bp. Bronisława Dąbrowskiego, przez bp. Tadeusza Pieronka do bp. Piotra Libery.

„Był to ważny i trudny czas dla Polski, czas niepokojów społecznych lat 70., czas wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową, czas stanu wojennego, czas Solidarności, czas przemian ustrojowych roku 1989. Czas ponownego kształtowania relacji państwo-Kościół i czas papieskiego pielgrzymowania do Polski. We wszystkich tych wydarzeniach s. Maksymiliana wiernie towarzyszyła Kościołowi w Polsce, w swojej kompetentnej i zdeterminowanej pracy prawnej u boku ówczesnych sekretarzy generalnych KEP” – napisał przewodniczący polskiego Episkopatu. Wspominał jej działania na rzecz internowanych działaczy opozycji, również w czasie stanu wojennego. „Przygotowywała skuteczne interwencje dla bp. Bronisława Dąbrowskiego w reżimowym Urzędzie ds. Wyznań. W wiele z tych interwencji angażowała się osobiście, okazując swój hart ducha oraz dzielne i szlachetne serce” – zaznaczył.

Metropolita poznański opisywał, że w okresie transformacji ustrojowej s. Maksymiliana pomagała w uregulowaniu statusu prawnego „setek dzieł charytatywnych i oświatowych zgromadzeń zakonnych, wcześniej zawłaszczonych przez władze komunistyczne, domów opieki społecznej, zakładów opieki zdrowotnej, domów dziecka, placówek wychowawczych dla dzieci niepełnosprawnych, a później – już w latach 90. - ponad 400 przedszkoli katolickich w całej Polsce”.

„Gdy dziś wielu deprecjonuje obecność i posługę sióstr zakonnych w Polsce, s. Maksymiliana pokazywała, jak w tym Kościele i dla tego Kościoła można pięknie żyć, pracować i umierać, jak można go kochać jako mistyczne Ciało Chrystusa oraz z uporem i konsekwencją, mądrością i roztropnością przemieniać jego znieważane oblicze” – podsumował abp Gądecki.

W imieniu Rady Szkół Katolickich s. Maksymilianę żegnał jej przewodniczący ks. Zenon Latawiec. - Żegnamy ją tak, jak żegna się matkę. Umiłowała Boga, Kościół i ojczyznę i tę miłość pragnęła zaszczepić w sercach dzieci i młodzieży dzięki dziełu szkół katolickich – mówił o zmarłej. Podkreślał jej oddanie, determinację i profesjonalizm, z którym zabiegała u władz rządowych, resortowych i samorządowych o zapewnienie prawnych i formalnych warunków dla działalności katolickich placówek edukacyjnych.

- Jednak za jedno z najważniejszych zadań uważała formację duchową dyrektorów i nauczycieli, i z myślą o nich organizowała cykliczne konferencje, spotkania i zjazdy, w tym Forum Szkół Katolickich. Podkreślała, że aby szkoła katolicka realizowała swą misję, muszą w niej pracować ludzie prawi, ludzie sumienia, którzy dla swoich uczniów są nie tylko nauczycielami, ale nade wszystko świadkami – mówił ks. Latawiec.

- Siostro Maksymiliano, dzisiaj wszystkie szkoły katolickie w Polsce mówią tobie: dziękujemy. Byłaś nam matką, która wychowuje, chroni, poucza, a nade wszystko kocha – żegnał ją ze wzruszeniem. Kapłan przytoczył przesłanie s. Maksymiliany przekazane podczas ostatniego Forum Szkół Katolickich, w którym ze względu na chorobę nie mogła już uczestniczyć: „Do nauczycieli i wychowawców kieruję prośbę, by dbali o dobre wychowanie młodych, o ich wzrastanie na wzór Chrystusa. Proszę, aby to przesłanie było zapisane w sercu każdego nauczyciela, omodlone i, jeśli trzeba okupione, trudem”. - Traktujemy te słowa jako twój testament i uczynimy wszystko, by te słowa wypełnić – obiecał przewodniczący Rady Szkół Katolickich.

S. Maksymiliana Wojnar ze Zgromadzenia Sióstr Prezentek przez 25 lat pracowała na rzecz organizacji szkolnictwa katolickiego w Polsce. Była członkiem zarządu Rady Szkół Katolickich i współtwórczynią Forum Szkół Katolickich.

Zmarła 17 lutego w wieku 77 lat w Domu Generalnym Sióstr Prezentek w Krakowie. Została pochowana w grobowcu zakonnym na cmentarzu Rakowickim.

"W imieniu Konferencji Episkopatu Polski składam dzięki Bogu Wszechmogącemu za trud życia i powołania oraz posługi na rzecz Kościoła, który jest w Polsce, śp. siostry Maksymiliany" – napisał przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki w kondolencjach na uroczystości pogrzebowe śp. s. Maksymiliany Wojnar, prezentki, prawniczki, która przez ponad 30 lat pracowała w Biurze Prawnym Sekretariatu Konferencji Episkopatu Polski, a następnie przez wiele lat była zaangażowana w organizację szkolnictwa katolickiego w Polsce.

KONDOLENCJE

PRZEWODNICZĄCEGO KONFERENCJI EPISKOPATU POLSKI

NA UROCZYSTOŚCI POGRZEBOWE

SIOSTRY MAKSYMILIANY WOJNAR

Ekscelencjo, Najdostojniejszy Księże Arcybiskupie Metropolito,

Najdostojniejsi Księża Biskupi,

Drodzy Kapłani i Osoby życia konsekrowanego,

Drodzy Bracia i Siostry, uczestnicy uroczystości żałobnych,

z wielkim smutkiem przyjąłem informację o śmierci śp. siostry Maksymiliany Wojnar – prezentki, absolwentki Wyższego Instytutu Katechetycznego w Krakowie oraz Wydziału Prawa Kanonicznego na kierunku prawo kanoniczno-cywilne Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie, od 1973 roku referenta Biura Prawnego Sekretariatu Konferencji Episkopatu Polski, współpracownika kolejnych sekretarzy generalnych Episkopatu biskupa Bronisława Dąbrowskiego, biskupa Tadeusza Pieronka i biskupa Piotra Libery, współtwórcy i sekretarza Rady Szkół Katolickich, inicjatorki Forum Szkół Katolickich.

„Niewiastę dzielną któż znajdzie? Jej wartość przewyższa perły (…)

Wiele niewiast pilnie pracuje, lecz ty przewyższasz je wszystkie.

Kłamliwy wdzięk i marne jest piękno: chwalić należy niewiastę, co boi się

Pana. Z owocu jej rąk jej dajcie, niech w bramie chwalą jej czyny”.

(Prz 31,10.29-31)

Pierwsze słowa Poematu o dzielnej niewieście, z Księgi Przysłów, w doskonały sposób określają osobowość śp. siostry Maksymiliany. W imieniu Konferencji Episkopatu Polski składam dzięki Bogu Wszechmogącemu za trud jej życia i powołania oraz posługi na rzecz Kościoła, który jest w Polsce.

Zanim Zmarła rozpoczęła w pełni swoje zaangażowanie w ramach Rady Szkół Katolickich, po przejściu na emeryturę, przez 33 lata pracowała w Biurze Prawnym Sekretariatu Konferencji Episkopatu Polski od 1973 do 2006 roku.

Był to ważny i trudny czas dla Polski i Kościoła. Czas niepokojów społecznych lat ’70, czas wyboru Karola Wojtyłę na Stolicę Piotrową, czas stanu wojennego, czas powstania Solidarności, czas przemian ustrojowych roku 89, czas ponownego kształtowania relacji państwo-Kościół i czas papieskiego pielgrzymowania do Polski. We wszystkich tych wydarzeniach Siostra Maksymiliana wiernie towarzyszyła Kościołowi w Polsce w swojej kompetentnej i zdeterminowanej pracy prawnej, u boku ówczesnych sekretarzy generalnych KEP.

Z tego okresu godnym odnotowania jest jej działanie na rzecz internowanych działaczy opozycji, również w czasie stanu wojennego. Śp. Siostra Maksymiliana przygotowywała skuteczne interwencje dla biskupa Bronisława Dąbrowskiego w reżimowym Urzędzie do Spraw Wyznań. W wiele z tych interwencji angażowała się osobiście, okazując swój hart ducha oraz dzielne i szlachetne serce.

W okresie transformacji ustrojowej, Zmarła Prezentka pomagała w uregulowaniu statusu prawnego setek dzieł charytatywnych i oświatowych zgromadzeń zakonnych, wcześniej zawłaszczonych przez władze komunistyczne: domów opieki społecznej, zakładów opieki zdrowotnej, domów dziecka, placówek wychowawczych dla dzieci niepełnosprawnych, a później – już w latach ’90 – ponad 400 przedszkoli katolickich w całej Polsce.

Gdy dziś wielu deprecjonuje obecność i posługę sióstr zakonnych w Kościele, siostra Maksymiliana pokazywała, jak w tym Kościele i dla tego Kościoła można pięknie żyć, pracować i umierać. Jak można go kochać – jako Mistyczne Ciało Chrystusa – oraz z uporem i konsekwencją, mądrością i roztropnością przemieniać jego znieważane oblicze.

„Niewiastę dzielną któż znajdzie? Jej wartość przewyższa perły (…)

Z owocu jej rąk jej dajcie, niech w bramie chwalą jej czyny”.

(Prz 31,10.31)

Odpoczywaj w pokoju!

+ Stanisław Gądecki

Arcybiskup Metropolita Poznański

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski

Wiceprzewodniczący Rady Konferencji Episkopatów Europy (CCEE)

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Zuzanna Radzik

- Puk puk.
- Kto tam?
- To my, więcej niż połowa Kościoła!

Taki improwizowany dialog krzyczały kobiety w stronę hierarchów udających się na synod w 2018 roku.

Ruch równouprawnienia w Kościele to...

Skomentuj artykuł

Pogrzeb s. Maksymiliany Wojnar, współtwórczyni Forum Szkół Katolickich
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.