"Pokój jest pierwszą powinnością wszystkich"

"Pokój jest pierwszą powinnością wszystkich"
(fot. Eliza Bartkiewicz/episkopat.pl)
KAI / psd

"Pokój jest pierwszą powinnością wszystkich, stąd każdy człowiek ochrzczony powinien włączać się w dzieło pojednania i pokoju, przez autentyczne życie zgodne z nauczaniem Chrystusa, przez gesty wzajemnego zrozumienia i przebaczenia" − mówił wieczorem w IV niedzielę Adwentu podczas Mszy św. w poznańskiej farze abp Stanisław Gądecki.

Metropolita poznański wziął udział w przekazaniu harcerzom Betlejemskiego Światła Pokoju.

W liturgii uczestniczyli harcerze i harcerki Chorągwi Wielkopolskiej Związku Harcerstwa Polskiego oraz delegacje hufców m.in. z Poznania, Kalisza, Konina, Szamotuł i z Czerwonaka.

Metropolita poznański, nawiązując do tegorocznego hasła towarzyszącego przekazaniu ognia z groty w Betlejem: "Odważnie twórzmy pokój", podkreślił, że ten, kto rozpoznaje w Dzieciątku Zbawiciela i przyjmuje Go, ten jest człowiekiem pokoju. "W tym Dzieciątku, cichym i bezbronnym, kwilącym w pustej stajni, Bóg zwyciężył grzech i posiał ziarno nowej ludzkości. Kto jest człowiekiem przyjmującym Zbawiciela, ten jest jednocześnie człowiekiem pokoju" − zaznaczył abp Gądecki.

Przewodniczący KEP przypomniał, że Chrystusowy pokój otrzymujemy jako dar w sakramencie pokuty i pojednania, a "bez sakramentu pojednania nie ma w nas prawdziwego pokoju, są jedynie jego pozory".

Metropolita poznański zauważył, że chrześcijanin, czyli odnowiony człowiek, jest człowiekiem pokoju i apostołem pokoju, który rozumie jego bezcenną wartość.

Abp Gądecki zwrócił uwagę na potrzebę wprowadzania pokoju zwłaszcza we współczesnym świecie, który sam nie może dać pokoju. Podkreślił, że zadanie to dotyczy wszystkich ludzi. "Praca na rzecz pokoju nie jest wyłącznie zadaniem rządów, polityków i dyplomatów. To jest także zadanie każdego z nas. Społeczeństwa i narody potrzebują ludzi pokoju, prawdziwych siewców zgody i wzajemnego poszanowania" − stwierdził metropolita poznański.

Zaznaczył, że dziś potrzebni są ludzie, którzy "wypełniają swoje serce pokojem Chrystusowym i którzy poniosą go do domów, instytucji, miejsc pracy, na cały świat".

Po Mszy św. Betlejemskie Światło Pokoju zostało przeniesione w uroczystym pochodzie na poznański Stary Rynek, gdzie zostało przekazane przez harcerzy wszystkim mieszkańcom oraz gościom.

Betlejemskie Światło Pokoju przekazywane jest przez austriackich harcerzy od 1986 r. Do Polski w tym roku dotarło po raz dwudziesty szósty. Harcerze roznoszą światło z Groty Narodzenia do urzędów, instytucji, szpitali i szkół.

W tym roku towarzyszy mu hasło: "Odważnie twórzmy pokój".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"Pokój jest pierwszą powinnością wszystkich"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.