Prezydent przyjął Betlejemskie Światło Pokoju

Prezydent przyjął Betlejemskie Światło Pokoju
(fot. PAP/Jacek Turczyk)
PAP / psd

Prezydent Andrzej Duda w czwartek w Pałacu Prezydenckim przyjął od harcerzy ZHP Betlejemskie Światło Pokoju. Harcerzom podziękował za służbę; złożył też życzenia spokojnych, dobrych i ciepłych świąt Bożego Narodzenia i szczęśliwego Nowego Roku.

W spotkaniu z udziałem pierwszej damy Agaty Kornhauser-Dudy wzięli udział przedstawiciele organizacji harcerskich, objętych honorowym protektoratem przez prezydenta.

"Symbol tego światła niosącego pokój i dobro, ale także i ciepło, bo ono płonie, jak harcerska watra, ma niezwykłą wymowę i z całą pewnością stanowi istotę tego, co tak ważne w ruchu skautowym i ruchu harcerskim: pokój, dobro, przyjaźń, pomoc; to, co harcerze, skauci na całym świecie nazywają braterstwem" - podkreślił prezydent.

Prezydent dziękował harcerzom z ZHP za przeniesienie Betlejemskiego Światła Pokoju przez Polską. Podziękował też harcerzom ze wszystkich polskich organizacji za spotkanie w Pałacu Prezydenckim "w symbolicznej chwili, z tym symbolicznym znakiem pokoju".

DEON.PL POLECA

"To pokazuje tę wielką wspólnotę, jaką jest skauting. Są różne organizacje skautowe, także i w Polsce, ale świat wartości, tych najważniejszych, dla każdego skauta, harcerza jest wspólny" - podkreślił Duda.

Prezydent dziękował harcerzom za służbę, którą realizują na co dzień dla bliskich, środowisk, swojego otoczenia i innych ludzi. "To jest niezwykle ważne dzieło, to w którym bierzecie udział, to, które was kształtuje, przede wszystkim młodych harcerzy" - powiedział.

Instruktorom dziękował za pracę z młodzieżą, pracę edukacyjną i przygotowania do dobrego życia, do którego - jak mówił - także przygotowuje harcerstwo.

Andrzej Duda złożył życzenia "spokojnych, dobrych, ciepłych świąt Bożego Narodzenia i szczęśliwego Nowego Roku, dobrej służby w roku 2017 r., spełnienia wszystkich marzeń".

Przewodniczący Skautów Europy Piotr Sitko podziękował prezydentowi za objęcie patronatem organizacji harcerskich. Podziękował prezydentowi za spotkanie w czasie Światowych Dni Młodzieży i na obozie harcerskim. "Dziękujemy, że prezydent zawsze pomaga nam, żebyśmy uczestniczyli w uroczystościach państwowych. Dzięki temu możemy uczyć się patriotyzmu, możemy też uczyć naszych wychowanków, jak lepiej służyć ojczyźnie" - zaznaczył.

W niedzielę polscy harcerze odebrali Betlejemskie Światło Pokoju od słowackich skautów. Tegoroczne hasło towarzyszące przekazaniu światła to: "Odważnie twórzmy pokój".

W piątek płomień został rozpalony w Grocie Narodzenia Pańskiego w Betlejem. Następnie skauci przynieśli go do Wiednia, a stamtąd na Słowację. Z Polski światło trafi na Ukrainę, Białoruś, do Niemiec, Rosji, Danii i na Litwę.

Akcja przekazywania betlejemskiego światła pokoju została zapoczątkowana w 1986 roku przez austriackich skautów, którzy przywieźli płomień z betlejemskiej Groty Narodzenia Pańskiego do katedry wiedeńskiej. Stamtąd, dzięki skautom, płomień trafia niemal do wszystkich krajów Europy. Polscy harcerze uczestniczą w wielkiej sztafecie przekazywania betlejemskiego światła pokoju od 1991 roku.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Prezydent przyjął Betlejemskie Światło Pokoju
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.